“Vaporul hantavirus” va acosta în Insulele Canare. La bord au rămas cei care nu prezintă simptome

6 May 2026, 22:08 (actualizat 6 May 2026, 22:15)

Pacienții simptomatici de pe nava de lux, devenită focar de hantavirus, au fost evacuați. Este vorba despre un olandez, un britanic și un cetățean german. La bord au rămas doar persoanele care nu prezintă niciun fel de simptome. Vasul de croazieră va pleca din insulele Capului Verde spre Europa și va acosta în Spania. Bilanțul de până acum este de 3 morți și 7 persoane infectate. Este un virus rar, care, de obicei, se transmite prin contactul cu salivă sau excremente de șobolan. Dar în cazul vasului olandez ar fi vorba despre o tulpină transmisibilă de la om la om.

Două dintre cele trei persoane evacuate astăzi de pe navă, la bordul unor avioane medicale, sunt în stare gravă, dar stabilă.

Vasul de lux plecase din Ushuaia, Argentina, cu 88 de pasageri şi 59 de membri ai echipajului de diverse naţionalităţi.

A rămas blocat în inuslele Capului Verde, după ce la bord s-a declanșat urgența medicală. Cel mai apropiat punct unde o astfel de criză poate fi gestionată corespunzător este Spania, mai exact Tenerife.

Monica Garcia, ministrul spaniol al Sănătății: Vasul va continua călătoria spre Insulele Canare, unde va ajunge cam în trei zile, în portul secundar Granadilla de Abona. E un port liniştit, secundar, la 10 minute de aeroportul Tenerife. Dacă vor permite condiţiile medicale, toţi pasagerii străini vor fi repatriaţi prin mecanismul european de protecţie civilă.

Cetățenii spanioli vor fi carantinați într-o unitate militară. Autoritățile locale din Canare se opun acostării “vaporului hantavirus”, cum îl numește presa.

Ciprian Bălțoiu, corespondent TVR în Spania: Din păcate, politicienii încearcă să obțină un câștig electoral. Cel care conduce comunitatea din Gran Canaria a cerut guvernului de la Madrid să nu permită acestui vas să acosteze în Tenerife, pentru că ar pune în pericol viața oamenilor care locuiesc acolo, uitând că la bordul vasului de lux se află 14 cetățeni spanioli, care și-au permis să plătească câte un bilet de croazieră în valoare de 20 de mii de euro.

Perioada de incubație e destul de lungă, poate ajunge la 45 de zile. Simptomele cele mai frecvente sunt similare gripei. Apar de obicei după două-trei săptămâni.

Helene Goessaert, pasageră: Nu suntem în carantină. Respectăm regulile OMS, păstrăm distanţa unii faţă de ceilalţi. Cei care vor poartă mască, mai ales în interior. Sunt pasageri care nu vor deloc să intre în contact cu alţii, în interior. E în regulă, ne respectăm deciziile.

Doi medici specialişti în boli infecţioase sunt pe drum, dinspre Olanda, spre vasul afectat. Ei vor rămâne la bord până la sosirea în Spania, pentru a putea da imediat ajutor de specialitate în cazul în care vreunul dintre pasageri începe să aibă simptome. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite