Vânzătorii îngheață lângă marfă, în piețele deschise. Frigul cumplit nu alungă însă chiar toți cumpărătorii
Frigul cumplit nu alungă chiar toți cumpărătorii din piețe. Cei care s-au obișnuit să-și ia legumele și fructele de la tarabe nu renunță nici zilele acestea, în ciuda temperaturilor extrem de scăzute, mai ales la primele ore. Comercianții încearcă să-și protejeze marfa cu folii, materiale izolante, chiar și pături, ca să nu înghețe.
Daniel, unul dintre comercianți, lucrează în piață de 25 de ani și spune că cei mai mulți clienți fideli sunt vârstnici, pentru care contează să cumpere de unde s-au obișnuit, chiar dacă afară e frig de crapă pietrele.
Jebilia, o altă vânzătoare, stă în piață de 35 de ani. Din veniturile astfel obținute și-a crescut copiii. Ne mărturisește că în timpul iernii îi este foarte greu să reziste câte 7-8 ore la tarabă.
În ciuda frigului, mulți spun că preferă să meargă în piață pentru calitatea produselor, dar și pentru prețurile mai mici.

