Vânzările de mașini electrice în Europa, mai mari cu o treime în primul trimestru al anului

20 April 2026, 09:57

Criza de pe piața petrolului a dus la creșterea cu aproape o treime a vânzărilor de mașini electrice, în primul trimestru al anului, pe principalele piețe auto din Europa.

Căutările de alternative s-au concretizat într-o majorare cu 29,4% a înmatriculărilor de vehicule electrice cu baterie, față de anul trecut, cu cele mai mari vânzări în martie, exact de la declanșarea războiului din Iran.

Concret, sunt aproape 560.000 de noi proprietari care au renunțat la motoarele cu combustie internă.

Vânzările au crescut cu aproape jumătate, pe 15 piețe europene: Germania, Franța, Spania, Italia și Polonia sunt în top.

Este unul dintre cele mai mari câștiguri recente ale Europei în materie de securitate energetică, într-o lună în care dependența de petrol a devenit o vulnerabilitate reală, a declarat secretarul general al Asociației comerciale europene de profil.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite