Ursula von der Leyen şi Mark Rutte, alături de Zelenski, la întâlnirea cu Donald Trump. În Biroul Oval vor fi prezenți alți lideri europeni
Șefa Comisiei Europene anunțat că mâine îl va însoți pe Volodimir Zelenski la Casa Albă, la solicitarea preşedintelui Ucrainei. Vor merge la Washington şi şeful NATO, președinţii Franței şi Finlandei, cancelarul Germaniei, premierul Italiei şi al Marii Britanii.
O asemenea delegație este fără precedent în istoria Casei Albe – mai ales în contextul schimbului tensionat de replici din Biroul Oval, dintre Donald Trump și Volodimir Zelenski.
Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunţat duminică, pe platforma X, că se va întâlni luni cu preşedintele american Donald Trump, la Casa Albă, alături de alţi lideri europeni, la solicitarea preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski, transmite BBC.
„La solicitarea preşedintelui Zelenski, voi participa mâine la întâlnirea cu preşedintele Trump şi alţi lideri europeni la Casa Albă”, a afirmat preşedintele CE.
Von der Leyen a precizat, de asemenea, că îl va primi pe Zelenski la Bruxelles în cursul zilei de duminică, urmând să participe împreună la o reuniune a liderilor europeni.
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, va merge şi el la Washington luni, alături de preşedintele ucrainean Volodimir Zelensky şi alţi lideri europeni, a anunţat duminică echipa sa.
“Secretarul general va participa la o întâlnire organizată de preşedintele american’, se precizează într-un comunicat citat de AFP.
Cancelarul german Friedrich Merz va călători luni la Washington pentru a participa la discuțiile dintre Zelenski și Trump, potrivit unui comunicat emis de guvernul federal.
„Călătoria va servi drept schimb de informații cu președintele SUA, Donald Trump, în urma întâlnirii sale cu președintele rus Vladimir Putin în Alaska”, a declarat purtătorul de cuvânt al cancelarului.
„Cancelarul Merz va discuta stadiul eforturilor de pace cu șefii de stat și de guvern și va sublinia interesul Germaniei pentru un acord de pace rapid în Ucraina.
„Discuțiile vor aborda, printre altele, garanțiile de securitate, problemele teritoriale și sprijinul continuu pentru Ucraina în apărarea sa împotriva agresiunii rusești. „Aceasta include menținerea presiunii sancțiunilor.”
La întâlnire va participa şi preşedintele Emmanuel Macron. “Preşedintele Republicii se va deplasa mâine la Washington alături de preşedintele Zelenski şi de câţiva lideri europeni pentru a continua munca de coordonare între europeni şi Statele Unite, în scopul de a se ajunge la o pace justă şi durabilă care să protejeze interesele vitale ale Ucrainei şi securitatea Europei”, a declarat preşedinţia franceză.
Președintele finlandez Alexander Stubb a confirmat că va participa și el la întâlnirea de luni de la Casa Albă cu Zelenski și Trump. Anunțul a fost făcut prin intermediul site-ului președintelui și vine după ce von der Leyen și Merz au anunțat că vor participa și ei.
Şi premierul britanic Keir Starmer a confirmat că se va număra printre participanții la întâlnirea de mâine de la Casa Albă dintre președintele Trump și președintele Zelenski.
„La reuniunea care va avea loc mâine la Casa Albă, prim-ministrul, împreună cu alți parteneri europeni, este pregătit să sprijine această nouă fază a discuțiilor și reafirmă sprijinul său pentru Ucraina atât timp cât este necesar.” se arată în declaraţia transmisă din Downing Street.

