Unui grup de jurnaliști din mai multe ţări i s-a permis să filmeze în Fâșia Gaza
Un grup de jurnaliști din mai multe ţări a efectuat o incursiune în anumite părţi din Fâșia Gaza în prezenţa militarilor israelieni.
Imaginile surprinse de postul de televiziune britanic Sky au arătat amploarea distrugerilor de-a lungul marginii așa-numitei linii galbene din Gaza, care este controlată de forțele israeliene.
Jurnaliștii nu au putut vorbi cu civilii palestinieni sau să vadă alte părți ale teritoriului devastat. Israelul a interzis timp de trei ani jurnaliștilor internaționali să intre în Gaza, cu excepția unor vizite rare și scurte supravegheate de armat.

