Universitățile și-au redeschis porțile. Anul universitar începe cu proteste

29 September 2025, 08:30 (actualizat 29 September 2025, 20:48)

Începutul de An universitar e umbrit de proteste! Studenți din Capitală, dar şi din alte centre universitare din ţară precum: Timișoara, Cluj, Iași sau Suceava au anunţat că au ieșit, astăzi, în stradă.

Aceştia se împotrivesc măsurilor de austeritate care îngrădesc accesul la un sistem de învățământ echitabil pentru toate categoriile de studenți și care afectează calitatea învățământului din România.

Proteste studențești la început de an universitar

Pe fondul acestui debut, Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR) a anunțat un protest pentru astăzi, începând cu ora 16:00, în Piața Victoriei din Capitală.

Studenții reclamă măsurile fiscal-bugetare adoptate de guvern, pe care le consideră „un atac direct asupra nevoilor de bază ale tinerilor”. Printre acestea se numără tăierea subvențiilor pentru transportul feroviar și reducerea fondului de burse.

„Tăierea transportului feroviar și a fondului de burse sunt infime pentru reducerea deficitului bugetar, dar reprezintă un atac direct asupra nevoilor de bază pe care studenții le au pentru continuarea parcursului educațional. Guvernul uită că dreptul la învățătură este garantat de Constituția României”, a transmis ANOSR într-un comunicat publicat pe Facebook.

Organizația avertizează că aceste măsuri vor afecta în special studenții aflați în situații socio-economice vulnerabile și vor spori riscul de abandon universitar.

Proteste la Iași

Aproximativ o sută de studenţi au protestat, luni, în prima zi din noul an universitar, în Piaţa Unirii din Iaşi, nemulţumiţi de faptul că actuala guvernare a tăiat din cuantumul burselor.

“Aceste măsuri de austeritate ne afectează foarte mult pe noi, studenţii. S-a tăiat peste jumătate din bugetul de burse, în jur de 52 la sută. Aproximativ 44.000 de studenţi nu vor mai primi burse. Asta înseamnă că nu vor mai primi sprijin. Ceea ce au tăiat de la noi, studenţii, înseamnă doar 0,2% din banii de care aveau nevoie decidenţii. Pentru ei este o sumă infimă. Pentru studenţi înseamnă enorm, iar această tăiere de burse are un impact social mare. Coşul zilnic nu este acoperit de această sumă”, a declarat Carmen-Gabriela Iacob, vicepreşedinte al Alianţei Naţional a Organizaţiilor Studenţeşti din România (ANOSR).

Deschideri de an universitar

Universităţile deschid luni anul de studii 2025 – 2026, ceremonii inaugurale fiind organizate în mai multe instituţii de învăţământ superior din întreaga ţară.

În București, festivitățile de deschidere vor avea loc la Academia Tehnică Militară „Ferdinand I”, Universitatea Națională de Apărare „Carol I”, Academia de Studii Economice, Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București și Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila”.

La nivel național, evenimente similare sunt programate la instituțiile militare de învățământ superior ale Ministerului Apărării Naționale, dar și la Universitatea Petrol-Gaze din Ploiești, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara și Universitatea Ovidius din Constanța.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă