Un val de aer polar aduce dimineți reci, dar soarele va încălzi din nou după-amiezile

13 March 2026, 10:54 (actualizat 13 March 2026, 10:59)

Meteorologii au emis în această dimineață o informare meteorologică valabilă până duminică, la ora 20:00, care vizează intensificări ale vântului în sudul Banatului, nordul Moldovei și, pe arii restrânse, în Transilvania, iar duminică și în nord-estul Munteniei.

Potrivit meteorologilor, după câteva zile de temperaturi ridicate care vor ajunge pe alocuri la 21 de grade, acestea vor scădea în a doua parte a săptămânii viitoare în jurul valorii de 12 grade, dar specialiștii spun ca acesta este normalul perioadei.

Meteorologul ANM Robert Manta spune însă că vremea va rămâne, în general, plăcută, cu temperaturi ridicate pentru această perioadă.

„Nu ne așteaptă o vreme rea, dimpotrivă, vorbim de o vreme bună, în special în vest și în centru, cu temperaturi de până la 19 grade. Vântul va prinde putere prin sudul Banatului, nordul Moldovei și pe alocuri în Transilvania, însă nu vor fi intensificări puternice. Vorbim de viteze de aproximativ 50–55 km pe oră. În același timp, nopțile aduc temperaturi apropiate de 0 grade”, a explicat meteorologul.

Potrivit acestuia, începutul săptămânii viitoare nu va aduce schimbări majore ale vremii.

Nu sunt modificări deosebite cel puțin în prima parte a săptămânii viitoare. Ne așteptăm la o vreme ceva mai rece, dar va fi doar o revenire la normalul temperaturilor în mai multe zone din țară. Dacă acum vorbim de maxime de 18–19 grade, chiar 21 de grade ieri în dealurile de vest, din a doua parte a săptămânii maximele vor ajunge spre 10–12 grade, ceea ce înseamnă temperaturi normale pentru această perioadă”, a precizat Robert Manta.

Meteorologul spune că iarna nu va reveni, iar nopțile vor rămâne, în general, fără temperaturi negative în majoritatea regiunilor.

„Temperaturile nocturne nu vor mai coborî sub 0 grade în multe zone din țară, așa că nu se întoarce iarna. Precipitații nu vor fi multe, doar că săptămâna viitoare, în a doua parte, vorbim despre o vreme ceva mai răcoroasă față de ceea ce înregistrăm acum, dar normală pentru perioada în care ne aflăm.”

În ansamblu, până la finalul lunii martie, temperaturile ar urma să rămână peste normal în mare parte din țară.

„Ne așteptăm ca, per total, până la finalul lunii martie, temperaturile să rămână peste normal în mare parte din țară, iar precipitațiile să nu fie prea multe. Primăvara continuă cam în același ritm ca până acum. Dimineața și noaptea ne mai pot surprinde ceața sau norii stratiformi, dar până la orele prânzului atmosfera devine plăcută. Ne bucurăm de un weekend de primăvară în mare parte din țară, iar iarna nu pare că va reveni în a doua parte a lunii martie”, a mai spus meteorologul ANM.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite