Un sfert dintre copiii bulgari au probleme de vedere. Ce măsuri au luat autorităţile

16 November 2025, 13:02 (actualizat 16 November 2025, 13:03)

Un sfert dintre copiii bulgari au probleme de vedere. Unul dintre motive îl reprezintă utilizarea excesivă a dispozitivelor digitale. De aceea, autorităţile bulgare au luat măsuri. Pentru a proteja vederea celor mici, televizoarele sunt mereu închise în creșe și grădinițe, iar la începutul şcolii, elevii beneficiază de un consult oftalmologic gratuit.

În urmă cu trei ani, Nikola a început să vadă obiectele încețoșat și să acuze dureri de cap. Simptomele i-au pus în gardă pe părinți, care au înțeles că trebuie să se adreseze unui medic oftalmolog pentru un control de specialitate.

Nikola: Am ajuns la doctor pentru că mă dureau ochii și nu mai vedeam foarte bine la distanță. De la jocurile pe calculator, cred că de-aia mi-am stricat vederea. Acum trebuie să port ochelari.

Doychin Boyadzhiev, medic oftalmolog: Mulți copii petrec peste 3-4 ore pe zi pe telefon, ceea ce este inacceptabil. Problema este la motricitatea oculară, la alinierea ochilor, cu diferite forme de strabism și ambliopie (ochi leneş).

Anul trecut, 770 de copii cu vârstă preșcolară din Ruse au beneficiat de consultații gratuite. Specialiştii au constatat o creștere îngrijorătoare a problemelor de vedere în rândul celor mici, mulți dintre ei având nevoie de ochelari.

Medicii atrag atenția că depistarea precoce a afecțiunilor oftalmologice este esențială pentru a preveni complicațiile și pentru a le asigura copiilor o dezvoltare armonioasă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite