Românul mort în explozia produsă la o hidrocentrală din Italia avea 45 de ani. Comunitatea din Torino s-a mobilizat pentru a ajuta familia

10 aprilie 2024, 07:15 (actualizat 10 aprilie 2024, 20:02)

Un român şi-a pierdut viața în explozia de la hidrocentrala din apropiere de Bologna. Până acum, în urma tragediei petrecute la 40 de metri adâncime în lacul Suviana, trei muncitori au murit, cinci au suferit arsuri grave, iar alți patru sunt încă dați dispăruți. Sindicatele au atras atenția încă de anul trecut că la acea hidrocentrala sunt probleme de siguranță.

Pavel Petronel Tănase avea 45 de ani, era căsătorit și avea doi copii gemeni. Locuiau cu toții în Settimo Torinese, o localitate de lângă Torino. După ce s-a aflat că a pierit în explozia de la hidrocentrala, toată comunitatea s-a mobilizat, pentru a ajuta familia.

De altfel, parohia Ortodoxă Română Settimo Torinese „Sf. Ioan de la Râșca și Secu” a anunțat că se va ocupa de toate cele necesare înmormântării.

Explozia s-a produs în timp ce tehnicienii făceau lucruri de întreținere la una dintre cele două hidrocentrale de la lacul de acumulare. A explodat o turbină, la nivelul minus 8.

Zeci de pompieri au intervenit cu dificultate din cauza umului dens, coborând cu butelii de oxigen pentru a-i căuta pe cei dispăruți. Dar speranțele de a mai găsi supraviețuitori sunt, practic, nule.

Luca Cari, pompier: Situația e foarte dificilă, nivelul apei crește rapid. A fost inundat nivelul minus 8, înălțimea apei e de cel puțin 50 de centimetri. Echipele de salvare întotdeauna speră să găsească oameni în viață, din ceea ce vedem acum nu prea credem în această ipoteză. Dar, repet, suntem obișnuiți cu miracole, facem toate eforturile, dar nu suntem prea optimișți.

Autoritățile au dat asigurări că digul din apropriere nu a fost afectat și nu reprezintă un pericol. Unul dintre sindicate avertizase încă de anul trecut că sunt probleme tehnice la una dintre hidrocentrale și că muncitorii sunt expuși pericolelor. Se pare însă că semnalul de alarmă a fost ignorat.

Reprezentanții grupului Enel, cel care gestionează hidrocentrala, spun că lucrările de mentenanță au început în 2022 și că au apelat la firme prestigioase cu renume în lume, pentru a fi totul făcut ca la carte.

Au apărut noi informații – tragedia ar fi putut fi mult mai mare și asta pentru că, marți, cu câteva minute înainte de explozie, la hidrocentrală se aflau în vizită 60 de copii de gimnaziu. La un moment dat, una dintre profesoare a simțit un miros suspect și au ieșit.


40 de pompieri au intervenit cu dificultate din cauza fumului dens, coborând cu butelii de oxigen pentru a-i căuta și reuși să îi salveze pe cei dispăruți. Încăperile afectate de explozie au fost inundate de apă.

La fața locului au venit și 3 elicoptere de intervenție, iar localnicii au mărturisit că aerul a devenit irespirabil.

Salvatorii încă îi mai caută pe cei dispăruți. Intervențiile de salvare sunt din ce în ce mai dificile și riscante. Apa a ajuns deja la nivelul minus opt, acolo unde s-a produs explozia. Deși pompierii au intervenit cu scafandri, vizibilitatea a ajuns aproape de zero așa că se evaluează dacă riscul nu este mult prea mare chiar și pentru salvatori în cazul în care ar cotinua căutările.

Hidrocentrala este gestionată de compania italiană Enel. Ea a fost construită în anii 70 si era închisă tocmai pentru efectuarea lucrărilor de mentenanță.

Guvernul italian a cerut o anchetă urgentă, iar sindicatul muncitorilor din Bologna a intrat în grevă timp de patru ore din solidaritate cu victimele tragediei.

Autorităţile italiene au confirmat decesul unui cetăţean român în urma exploziei produsă la hidrocentrala Bargi din Camugnano, în cursul zilei de 9 aprilie 2024, soldată cu decesul a patru persoane, rănirea gravă a altor trei, precum şi cu dispariţia a şase persoane, potrivit unei informări a Ministerului Afacerilor Externe.

MAE precizează că, până la acest moment, la nivelul Consulatului General al României la Bologna nu au fost primite solicitări de asistenţă consulară în legătură cu acest incident.

Totodată, reprezentanţii Consulatului General al României la Bologna continuă dialogul cu autorităţile locale, fiind pregătiţi să acorde asistenţă consulară, conform competenţelor, inclusiv în vederea eliberării certificatului de deces şi a repatrierii trupului neînsufleţit, în funcţie de solicitări, cu respectarea procedurilor legale din Republica Italiană.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite