Un român a murit în incendiile din Spania. Pompierii din mai multe state din sudul Europei continuă să lupte cu flăcările
Un român de 55 de ani a murit în incendiile din Spania, scrie presă de la Madrid. El era angajatul unui centru de echitaţie din nordul Madridului. Pompierii din mai multe state din sudul Europei continuă să lupte cu incendiile de vegetaţie favorizate de vântul puternic. Și în sudul Franţei se depun eforturi deosebite pentru a limita exinderea flăcărilor, iar în Portugalia, vântul le dă mari bătăi de cap pompierilor.
O persoană a murit în incendiile care au mistuit vegetația în nordul capitalei spaniole, Madrid. Pompierii au reușit să limiteze extinderea flăcărilor și să mențînă situația sub control, după mai multe ore de eforturi.
Pompierii spanioli sunt într/o lupta continuă cu incendiile de vegetație din regiunea Leon, unde au fost distruse sute de hectare de teren și s/a dispus evacuarea a mii de oameni.
Au fost incendii puternice și În sudul Spaniei, unde au fost evacuate peste două mii de persoane.
În sudul Franței, pompierii lupta zi și noapte pentru menținerea sub control a flăcărilor care au început să ardă vegetație uscată acum o săptămână.
Sute de pompieri din Portugalia fac eforturi deosebite pentru stingerea incendiilor de vegetație, însă vântul puternic și seceta le fac muncă și mai grea. Incendiul a izbucnit sâmbătă trecută, la aproape 300 de kilometri nordest de Lisabona și a fost favorizat de condițiile meteo.
În Muntenegru, flăcările au mistuit mai multe case din câteva sate și s-au apropiat periculos de mult de capitală țării, Podgorita.
Și în nordvestul Turciei, incendiile au făcut ravagii, în provincia Canakalle. Sute de locuitori ai satelor din regiune au fost evacuați. De asemenea, aeroporturile din regiune au fost închise, temporar.
>

