Un medic de la Spitalul Orășenesc din Rovinari s-a prăbușit fără suflare în timp ce consulta un pacient

10 December 2025, 18:54 (actualizat 10 December 2025, 23:14)

Încă o tragedie a zguduit azi sistemul medical românesc. Un medic din Gorj a murit chiar în timp ce consulta un pacient. El a făcut un stop cardiac și nu a mai putut fi resuscitat. Medicul era cunoscut cu probleme cardiace, spun colegii săi. Și urma să facă o operație pe inimă, pe care o amânase de mai mult timp. Atenție, urmează detalii cu impact emoțional!

Medicul chirurg Ovidiu Bogdan Cîrstina avea 48 de ani. Se afla la serviciu, la spitalul Orășenesc “Sfântul Ștefan” din Rovinari. Și tocmai consulta un pacient când a început să se simtă rău. S-a prăbușit chiar în cabinet.

Colegii au sărit imediat în ajutorul său și au încercat să îl resusciteze. Ulterior, a fost solicitată intervenția echipajelor medicale de urgență. Medicii de la ambulanță au încercat aproape o oră să îl resusciteze. Dar nu au reușit să-l salveze.

Potrivit conducerii spitalului, medicul era cunoscut cu afecțiuni cardiovasculare, însă nimeni nu se aștepta la un asemenea deznodământ.

În urma tragediei, activitatea secției a fost temporar afectată. Colegii medicului sunt în stare de șoc.

Medicul Ovidiu Cîrstina se mutase la Rovinari în urmă cu 6 ani, de la un spital din Timișoara. Era considerat un cadru medical de elită, respectat atât de colegi cât și de pacienți. A fost declanșată o anchetă pentru a stabili cu exactitate ce s-a întâmplat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite