Un judecător spaniol o trimite în judecată pe soţia premierului Pedro Sanchez şi îi confiscă paşaportul

Soţia premierului socialist spaniol Pedro Sanchez, Begońa Gómez / Profimedia Images
20 June 2026, 15:06 (actualizat 20 June 2026, 15:10)

Un judecător spaniol a trimis-o în judecată pentru corupţie pe Begona Gomez, soţia prim-ministrului Pedro Sanchez, şi a impus mai multe măsuri, între care confiscarea paşaportului, interdicţia de călătorie şi obligativitatea de a se prezenta în instanţă la fiecare două săptămâni, informează sâmbătă EFE.

Judecătorul Juan Carlos Peinado a emis această hotărâre într-o decizie publicată sâmbătă, în urma unei audieri preliminare care a avut loc luni.

Ancheta se referă la unul dintre cazurile de corupţie care vizează familia liderului socialist şi foşti aliaţi politici, punând presiune asupra guvernului său de coaliţie minoritar.

Cazul implică înfiinţarea unei catedre la Universitatea Complutense din Madrid, codirijată de Gomez, precum şi presupusa utilizare a resurselor publice şi a relaţiilor în scop privat. 

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite