Un judecător federal ordonă reluarea emisiunilor postului Vocea Americii
Un judecător federal american a ordonat marţi reluarea emisiunilor postului public de radio Vocea Americii şi reangajarea a peste 1.000 de persoane concediate de la post în iunie anul trecut, notează AFP.
Decizia judecătorului federal Royce Lamberth vine la 10 zile după ce el a declarat că persoana aleasă de preşedintele american Donald Trump pentru a superviza concedierile masive de la Vocea Americii (VOA) a fost numită ilegal, invalidând astfel concedierile.
Kari Lake, fostă prezentatoare de televiziune, a anunţat reduceri drastice ale finanţării şi personalului VOA după ce a fost numită şefa Agenţiei americane pentru Media Globală (USAGM), de care depinde VOA şi posturile sale surori Radio Europa Liberă, Radio Asia Liberă şi altele.

