Un general polonez a declarat că Varșovia ar trebui să dețină arme nucleare ca măsură de securitate. ”Țările care au capacități nucleare se bucură de un nivel foarte ridicat de securitate”

Arme nucleare tactice / Foto: Arhiva
13 February 2024, 10:28 (actualizat 13 February 2024, 10:33)

Polonia, membră NATO, ar trebui să dețină arme nucleare ca măsură de securitate, a declarat un general polonez de rang înalt, potrivit Newsweek. Generalul Jaroslaw Kraszewski a declarat pentru media poloneză RMF FM că, dacă Varșovia ar avea arme nucleare, ar descuraja o eventuală agresiune, deoarece “cei care posedă capacități nucleare au un nivel foarte ridicat de securitate”.

După invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina, Varșovia a fost un susținător cheie al Kievului și a avertizat asupra pericolului reprezentat de Kremlin, care a făcut amenințări nucleare repetate.

Kraszewski a declarat că Forțele Armate ale Poloniei au fost modernizate semnificativ de când țara a aderat la NATO, în 1999, și că Varșovia și-a arătat întotdeauna sprijinul pentru acțiunile alianței în lupta împotriva amenințărilor la granițele sale.

El a fost întrebat despre un articol din revista britanică The Spectator intitulat “Este timpul să dăm Poloniei arme nucleare”, scris de Dalibor Rohac, membru senior la American Enterprise Institute din Washington, D.C.

Rohac a susținut că perspectiva ca Donald Trump să câștige alegerile din SUA ar putea pune în pericol disuasiunea NATO, având în vedere retorica sa care critică alianța.

“Pentru a proteja securitatea Europei de Est împotriva lui Trump, puține măsuri ar fi la fel de eficiente ca înarmarea celei mai mari țări din regiune – Polonia – cu arme nucleare”, se arată în editorial.

Kraszewski a descris un astfel de scenariu “ca fiind foarte realist”.

”Țările care au capacități nucleare se bucură de un nivel foarte ridicat de securitate”

“Cei care au capacități nucleare au un nivel foarte ridicat de securitate”, a spus el. “De obicei, astfel de țări nu sunt atacate și nici măcar nu se ia în considerare posibilitatea oricărei acțiuni menite să provoace o criză locală. De aceea, consider că deținerea unui astfel de arsenal reprezintă o provocare în următorii ani. Sper că se va ajunge la asta”.

Întrebat despre un interval de timp, el a spus că va avea loc o reluare a negocierilor privind aranjamentul forțelor nucleare în lume după războiul din Ucraina.

“Europa de Vest s-a săturat să fie intimidată de Rusia”, a spus el, descriind Moscova drept un “vecin imprevizibil”.

Newsweek a contactat Ministerul polonez de Externe pentru comentarii.

În septembrie 2022, președintele polonez Andrzej Duda a declarat că Varșovia a cerut SUA ca armele nucleare să fie plasate în Polonia din cauza amenințării percepute de Rusia, care a desfășurat astfel de arme în țara vecină Belarus.

Varșovia a declarat că nu s-a făcut niciun progres în ceea ce privește amplasarea de arme nucleare în Polonia.

Relatând comentariile lui Kraszewski, agenția rusă de știri de stat TASS a declarat că șeful Biroului de Securitate Națională al Poloniei, Jacek Siewiera, a evitat problema armelor nucleare în cadrul unui interviu acordat ziarului Rzeczpospolita.

Aceasta a precizat că a evitat să răspundă la o întrebare referitoare la “întrebarea ”dacă Varșovia ar încheia un acord cu SUA pentru a plasa astfel de arme în Polonia în cadrul programului NATO Nuclear Sharing”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite