Un elev al unei școli de poliție a fost arestat după ce, băut fiind la volan, a provocat un accident tragic

7 August 2025, 19:11

Un tânăr de 19 ani, elev al unei școli de poliție din Bistrița-Năsăud, a fost arestat, la două săptămâni după ce s-a urcat băut la volan și a produs un grav accident, soldat cu moartea unei persoane și rănirea alteia.

Prietenul lui, în vârstă de 18 ani, pasager pe scaunul din dreapta, a murit și un altul a fost rănit, după ce mașina în care se aflau cei trei a lovit un cap de podeț, a ieșit în decor și s-a răsturnat în localitatea Leșu Ilvei, din Bistrița-Năsăud.

Șoferul avea o alcoolemie de 1,24 de grame alcool pur în sânge.

Pentru că și el a fost rănit destul de grav, a fost internat și operat, iar reținerea și ulterior arestarea lui au putut fi dispuse abia după externare. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite