Un client a filmat gândaci care se plimbau printre tăvile de mâncare, într-un mall din Galați
Imagini cu zona de servire a mesei invadată de gândaci au fost filmate într-un mall din Galați. Un client a filmat mai multe insecte care se plimbau pe mese, printre tăvile cu mâncare. Bărbatul a arătat imaginile reprezentanţilor de la Protecția Consumatorului şi a depus plângere. Câteva restaurante au fost amendate și închise.
După ce a filmat gândacii care mișunau printre tăvile cu mâncare, tânărul a cerut să vorbească cu cineva din conducerea centrului comercial. Nu a fost mulțumit de răspunsurile primite, motiv pentru care a depus o plângere scrisă la Protecția Consumatorului.
A doua zi, inspectorii OPC au venit în control și au găsit mai multe probleme în centrul comercial. Într-o sală unde sunt depozitate tăvile cu mâncare au găsit un gândac mort, iar într-o încăpere unde sunt depozitate mopurile cu care se face curățenie, un gândac viu.
Comisarii de la protecția consumatorilor au descoperit multe nereguli: mâncare care nu era păstrată corespunzător, frigidere murdare, rafturi ruginite, alimente fără date de identificare sau alterate.
Au fost controlate și fast food-urile, iar trei dintre acestea au fost oprite de la comercializare. Două au fost, între timp, redeschise.
Au fost date în total cinci amenzi în valoare de 65 de mii de lei. Pe de altă parte, și centrul comercial a fost amendat cu 10 mii de lei, tocmai pentru că nu a luat suficiente măsuri de igienizare.
Într-un răspuns pentru Știrile TVR, reprezentanții centrului comercial au anunțat că au intensificat procedurile de dezinsecție și că vor monitoriza în permanență situația din zona restaurantelor.

