Un bărbat infectat cu virusul West Nile a murit în Italia. Este al doilea deces înregistrat în ultimele zile în peninsulă. Zeci de persoane sunt infectate
Un bărbat de 76 de ani, infectat cu virusul West Nile, a murit, luni, la spitalul de Boli Infectioase Spallanzzani din Roma. Este al doilea deces înregistat în numai câteva zile. Sunt zeci de cazuri de persoane infectate în Italia. O corespondență de la Anca Mihai.
Bărbatul infectat cu virusul West Nile care a murit luni a avut un transplant la inima și suferea de mai multe boli cronice.
Este al doilea deces înregistrat din această cauză, după ce o femeie infectată cu acest virus a murit săptămâna trecută în regiunea Lazio (orasul Fondi), unde autoritățile sanitare consideră a fi zona cu cea mai importantă evoluție recentă a infecției în Italia.
Bilantul actual este de 2 decese și 44 de cazuri de infectare.
Virusul este transmis prin înțepătura țânțarilor, în special din specia Culex, și nu se transmite de la om la om. Specialiștii ISS avertizează că, deși numărul cazurilor este comparabil cu anii anteriori, distribuția geografică este diferită, cu o concentrare neobișnuită în zona centrală a Italiei.

