Un bărbat din Giurgiu a descoperit că e mort în acte, după 25 de ani: “Dar la taxe și impozite sunt viu”
Un bărbat în vârstă de 50 de ani a aflat că este declarat mort de 25 de ani. Descoperirea a făcut-o întâmplator, atunci când a vrut să obţină un nou certificat de naştere. În lipsa unui act care să facă dovada că este în viaţă, bărbatul nu se poate angaja. Cu toate acestea, taxele i-au fost percepute în această perioadă în care a figurat ca fiind mort.
Ion Dumitru a ajuns să figureze ca mort în acte din cauza unui funcționar de la primăria ilfoveană Vidra. În urmă cu 25 de ani, acesta i-a ștampilat greșit certificatul de naștere – în loc să folosească ștampila cu mențiunea “căsătorit”, a folosit-o pe cea pe care scria “decedat”.
Între timp, bărbatul și-a pierdut certificatul de naștere, iar anul acesta a vrut să-l redobândească. A mers la primăria localității în care s-a născut, Adunații-Copăceni, din județul Giurgiu, și așa a aflat că în scripte apare ca fiind mort.
Ion Dumitru: Surpriză mare, sunt declarat mort din anul 2004, de către Primăria Vidra. Am întrebat de ce și mi s-a spus că e o greșeală. Și acum ce de e făcut am vrut să știu? Nu se poate rezolva decât prin justiție și eu nu pot să pun bani de la mine, că nu am.
În sprijinul bărbatului a venit un avocat, care l-a asistat fără să-l taxeze. Acesta a aflat de la primăria din Vidra că, încă din 2004, compartimentul de stare civilă a informat primăria din Adunații-Copăceni că Ion Dumitru este decedat. Dar absurdul situației a continuat și după 2004.
Cătălin Crăciunescu, avocat: A putut să voteze, i se rețin taxele, culmea, mortului i se rețin taxele an de an. Se pare că statul e mai interesat de obținerea taxelor și voturilor și de la persoanele decedate dar, chiar dacă pare a fi o glumă, o situație hazlie, sper că totuși vorbim de o situație care se regăsește doar în acest caz, pentru că e o eroare umană ce trebuie corectă în mod foarte accelerat.
Din cauza greșelilor făcute de funcționari, bărbatul nu-și poate găsi acum un loc de muncă.
Ion Dumitru: Nu mă angajează nimeni fără certificat, am umblat peste tot, au zis că nu se poate face angajare fără certficat de naștere. Nu am cum să mă angajez. Lucrez la negru. Dar la taxe sunt viu, la taxe și impozite sunt viu, dar în partea cealaltă sunt mort.
Contactați de jurnaliștii TVR Info, specialiștii Direcției de Evidență a Populației au declarat că situația poate fi rezolvată ușor.
Cătălin Giulescu, director DEPAB: Mențiunea de deces există doar pe actul de naștere, această mențiune nu apare în format electronic în niciun alt sistem informatic. E vorba de o eroare regretabilă, datorită activității defectuaoase a unui ofițer de stare civilă, în urmă cu 25 de ani.
Directorul Direcției de Evidență a Populației spune că, în cel mult două zile, Ion Dumitru va putea merge la primărie pentru a solicita un certificat de naștere întocmit corect.

