O femeie din Galați a fost declarată decedată în acte de cei de la compania locală de apă și canalizare. În notificarea trimisă, societatea cerea reînnoirea contractului, în caz contrar, apa rece urma să fie sistată. Femeia a mers să ceară explicații și a fost întâmpinată cu mirare de angajații Apă Canal care credeau că a murit.
Birocraţia poate da naştere unor situaţii de-a râsu' plânsu'. Un bărbat din judeţul Constanţa a fost anunţat de primărie că este mort... în acte. Autorităţile locale au primit o adresă oficială din Arad, în care apărea CNP-ul bărbatului. Acum, acesta trebuie să dovedească în instanţă că este viu. Dar până atunci, riscă să rămână fără pensie şi fără asigurări medicale.