Un bărbat din Constanța a fost salvat dintr-un incendiu de doi polițiști

10 October 2025, 18:50

Alertă și panică vineri dimineață într-un cartier din Constanța. Doi polițiști au făcut diferența între viață și moarte pentru un bărbat înconjurat de flăcări în propria casă. Oamenii legii au intrat în forță și l-au scos în stare de inconștiență. Toți locatarii au fost treziți și evacuați. Fumul dens a pătruns și în câteva apartamente.

Era 4 dimineața când vecinii de cartier au văzut că ieșeau flăcări dintr-un apartament de la etajul patru al unui bloc și au sunat la 112. Doi polițiști erau în zonă și au ajuns rapid la imobil. Au spart ușa și l-au găsit pe proprietar în stare de inconștiență.

Agent OVIDIU MANDA, Secția 2, Poliţie Constanţa: Nu știam ce apartament e, am evacuat persoanele, iar la etajul doi am găsit o ușă, am pus mâna pe ea și ardea, am discutat cu vecina, ne-a spus că l-a văzut intrând în casă în stare de ebrietate, am procedat la spargerea ușii.

Agent NICOLAE OPRESCU, Serviciul Muncipal de Siguranţă Rutieră Constanţa: Am acționat cât de repede am putut, am spart ușa, după ușă, la un metru, era o persoană de sex bărbătesc inconștientă, l-am scos din apartament, fiind fum, și l-am extras în afara blocului, când am spart ușa a ieșit un val mare de căldură și fum. Norocul a fost că ardea în partea inferioară a apartamentului.

Bărbatul a fost resuscitat și inima lui a repornit, dar a fost dus la spital, pentru monitorizare. Și unul dintre salvatori a avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce a inhalat fum.

Ana-Maria Stoica, purtător de cuvânt ISU Dobrogea: Incendiul a fost localizat, a ars un dormitor de 15 metri pătrați, iar apartamentul a fost inundat cu fum.

Locuitorii din bloc au fost treziți din somn și evacuați. Au stat afară până când pompierii au lichidat focul. De la fumul dens, era greu de respirat în clădire.

Pompieri iau în calcul, drept cauză a incendiului, o lumânare aprinsă lăsată nesupravegheată.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite