Un autocar cu ucraineni a luat foc pe podul de la Brăila. Oamenii s-au salvat, caroseria s-a topit
Un autocar cu 35 de cetăţeni ucraineni a luat foc, în timpul mersului, pe podul peste Dunăre de la Brăila. Șoferul şi pasagerii au reușit să se salveze la timp, înainte ca flăcările să se extindă.
Totul s-a petrecut pe porțiunea în care traficul este afectat de asfaltul distrus.
Au intervenit o autospecială cu apă şi spumă şi o ambulanţă SMURD de la ISU Brăila şi o ASAS de la ISU Tulcea – subunitatea din Măcin, anunță ISU Brăila.
Traficul pe pod a fost blocat în totalitate.
S-a găsit soluția adăpostirii temporare a pasagerilor în Sala Polivalentă din Brăila. Două microbuze ale ISU Brăila au ajutat la transportul acestora până în municipiu. Apoi au fost preluați de un autocar pentru a-și continua drumul.
Polițiștii tulceni au deschis dosar penal pentru distrugere și urmează împreună cu pompierii să stabilească de ce a luat foc autovehiculul.
Pe toate drumurile naționale din județ și pe podul peste Dunăre, în contextul avertizărilor de caniculă, sunt restricții de circulație pentru autovehiculele de transport marfă cu masa totală maximă autorizată mai mare de 12 tone.
Pe DN 2S – Podul Brăila-Tulcea, sunt efectuate reparații: pe sensul de mers Măcin-Brăila, între km. 4,8 – 6,8, pe banda nr. 1, circulația desfășurându-se pe o singura bandă de circulație, respectiv banda nr. 2, cu restricție de viteză la 30 km/h, întrucât suprafața asfaltică prezintă denivelări.

