Un an de la tragicul accident din cartierul Pantelimon al Capitalei. Tatăl victimelor: Fata mea și-a văzut fratele zdrobit. Mă doare faptul că nu se întâmplă nimic
A trecut un an de la cumplitul accident din cartierul bucureștean Pantelimon, iar familia victimelor încă așteaptă judecarea dosarului. Pentru părinții celor doi copii implicați în tragicul eveniment este doliu în fiecare zi, după moartea băiețelului lor. În același timp, sunt preocupați de fetița care a scăpat cu viață, dar a rămas cu traume majore – fizice și psihice. Vor doar dreptate și cer judecătorilor pedepse pe măsura faptelor.
Cu lacrimi în ochi, Ștefan Nefedov vorbește despre copiii săi și acceptă cu greu că unul dintre ei a murit la doar nouă ani. Fetița, care avea șapte ani la data accidentului, are un picior amputat și a rămas cu traume psihice care o vor însoți toată viața.
Ștefan Nefedov, tatăl victimelor accidentului: ”Fata mea se trezește noaptea și plânge, are coșmaruri. Fata mea și-a văzut fratele zdrobit și…murind în fața ei. E foarte greu. Maria va avea toată viața nevoi speciale. Legat de protezare, suntem deja la a doua proteză. Maria e în creștere și, la 2-3 luni, până la vârsta majoratului, va avea nevoie de intervenții.”
Avocatul familiei Nefedov spune că așteaptă să înceapă, în sfârșit, procesul și explică de ce sunt întârzieri.
Cătălin Crăciunescu, avocat: ”Motivul este că, deși s-a soluționat de către TMB procedura de cameră preliminară, în sensul că s-au respins toate cererile inculpaților, așteptăm fixarea unui termen pentru contestațiile la această hotărâre. Îl așteptăm de 8 luni. Sperăm că va veni într-un timp rezonabil, pentru că sistemul penal trebuie să fie și eficient, nu doar corect.”
Familia victimelor își dorește ca, în sfârșit, un judecător să le asculte mărturiile. Pentru mama copiilor va fi, poate, cel mai greu, ea fiind de față când s-a produs accidentul din Pantelimon. Tatăl copiilor implicați în tragicul eveniment spune că vrea un singur lucru: dreptate.
Ștefan Nefedov, tatăl victimelor accidentului: ”Mă doare faptul că nu se întâmplă nimic. Chiar dacă mulți mă sfătuiesc să plec din România, eu nu am să fac asta. Am să lupt până la capăt ca să se facă dreptate. Acesta este obiectivul meu numărul 1.”
Pe 28 iulie anul trecut, în parcarea din fața parcului Pantelimon, a avut loc tragedia provocată de un minor de 16 ani, care, aflat la volanul unei mașini, a pierdut controlul vehiculului. Un copil de 9 ani a murit, iar sora lui, de 7 ani, a rămas cu dizabilități locomotorii.
Acuzațiile, în cazul șoferului minor, sunt de omor, tentativă de omor, conducerea unui vehicul fără permis de conducere și părăsirea locului accidentului. Tânărul de 18 ani care i-a permis să conducă mașina este acuzat de încredințare a unui vehicul unei persoane despre care știa că nu deține permis auto.

