Un an cu Trump la Casa Albă: promisiunea „epocii de aur” s-a transformat în presiuni pe Ucraina, tensiuni cu Europa și tarife comerciale agresive
Se împlinește un an de când Donald Trump a preluat cel de-al doilea mandat la Casa Albă. Ce a început ca o promisiune a unei epoci de aur pentru națiunea americană a continuat de-a dreptul tumultuos, atât pe plan intern, cât și extern.
În mulțimea schimbărilor de direcție geopolitică și a unei strategii de securitate în care Europa este arătată cu degetul, viziunea permanent ajustată a Casei Albe privind lupta de apărare a Ucrainei în fața Rusiei a atras cu precădere atenția.
Donald Trump: „Și voi face tot ce îmi stă în putință pentru a păstra, proteja și apăra Constituția Statelor Unite. Vom visa îndrăzneț și nimic nu ne va sta în cale, pentru că suntem americani. Viitorul este al nostru, iar epoca noastră de aur tocmai a început.”
Festivismul s-a transferat din Capitoliu în Biroul Oval, dar nu pentru mult timp. O lună, o săptămână și o zi mai târziu, lumea a asistat cu stupoare la o schimbare majoră de ton, în direct.
Donald Trump, în discuția cu Volodimir Zelenski: „Obama a dat așternuturi, iar Trump a dat rachete Javelin. Trebuie să fiți mai recunoscători, pentru că, să vă spun ceva, voi nu aveți cărțile. Cu noi, aveți cărțile, dar fără noi nu aveți niciuna.”
Trump și-a arătat cărțile pe față în întâlnirea cu Vladimir Putin de la jumătatea lunii august, pe teritoriu american, cu covor roșu. Însă principala întrebare a rămas fără răspuns din partea Moscovei până astăzi:
„Domnule președinte Putin, veți fi de acord cu o încetare a focului?”
Doar trei luni au luat calculele economice: cât câștigă 60 de parteneri comerciali pentru marfa care nu se produce în Statele Unite. Iar ceea ce Trump a văzut drept un profit nemeritat pentru ceilalți s-a transformat în tarife vamale.
Donald Trump: „Vă spun, aceste țări ne sună și mă lingușesc. Sunt disperate să încheie un acord.”
Tarifele au devenit o amenințare recurentă, în timp ce China și-a adăugat la produsul intern brut încă 5 procente în ultimul an, potrivit datelor publicate recent.
Cu riscul unui târg nefavorabil, Europa a ales, de la Washington până la Davos, în aceste zile, concilierea, din rațiuni nu doar economice, ci și geopolitice.
Donald Trump: „Cred că am o mulțime de mesaje pentru Davos, dar mesajul principal este cât de bine se descurcă Statele Unite. Și o spun mereu: acum un an și jumătate eram o țară moartă și acum avem cea mai atractivă țară din lume.”
Europa are în vedere și o armă „nucleară” pentru comerț, niciodată folosită până acum. O adevărată „bazooka financiară”, după cum au numit-o experții, ca răspuns la cea mai recentă pretenție a lui Trump, transformată într-o dispută tarifară: Groenlanda.
Gregorie Roo, director programe Europa, Chatham House: „Ceea ce ar trebui să facă acum oricine are de-a face cu președintele SUA este să lase deoparte emoțiile, chiar dacă acestea sunt justificate. Există o raționalitate foarte «trumpiană». Se întâmplă să nu fie raționalitatea vechii Europe și trebuie să acceptăm acest lucru.”
Iar acum bătrânul continent încearcă să evite escaladarea care ar desprinde Europa brutal de aliatul său pentru un număr de ani imposibil de prezis.

