Ultima fază de vânzare a biletelor pentru CM 2026 a început miercuri
A patra şi ultima fază de vânzare a biletelor pentru Cupa Mondială de fotbal din 2026 a început miercuri, a anunţat FIFA, fără a specifica numărul de bilete care vor fi alocate, scrie AFP.
Această fază de vânzări “de ultim moment” a început la ora 18:00 (15:00 GMT) pe site-ul oficial FIFA.com/tickets, a anunţat forul fotbalistic mondial într-un comunicat.
Biletele se vând “după principiul primul venit, primul servit” până la sfârşitul competiţiei, pe 19 iulie, a adăugat ea.
La ora stabilită, cumpărătorii erau direcţionaţi către o pagină de “aşteptare” pentru a se “aşeza la coadă” în timp ce aşteptau să acceseze site-ul. “Un cronometru va apărea înainte de a putea accesa faza de vânzare a biletelor. După ce numărătoarea inversă s-a încheiat, un buton ŤEnterť va fi disponibil timp de cinci minute”, precizează instrucţiunile.
Biletele vor fi puse în vânzare treptat, inclusiv, ocazional, pentru meciurile care au loc în aceeaşi zi, potrivit FIFA.
În faza unică de vânzare cu procedură de selecţie aleatorie, în ianuarie şi februarie, au fost vândute peste un milion de bilete, pentru peste 500 de milioane de solicitări, potrivit FIFA.
În total, se aşteaptă să se vândă în jur de şapte milioane de bilete, ţinând cont de capacităţile celor 16 stadioane din competiţie.
Problema biletelor a provocat o polemică, FIFA fiind acuzată că oferă bilete la preţuri exorbitante, sfidând promisiunile făcute atunci când turneul a fost atribuit celor trei ţări gazdă, Statele Unite, Canada şi Mexic.
Organizaţia suporterilor europeni (FSE) a anunţat marţi că a intentat o acţiune în justiţie împotriva FIFA la Comisia Europeană pentru a o obliga să abandoneze procedurile sale de achiziţii “opace şi nedrepte”.
Împreună cu Euroconsumers, o organizaţie care reprezintă consumatorii de pe continent, FSE “a depus o plângere oficială la Comisia Europeană împotriva FIFA”, pentru că “a abuzat de poziţia sa de monopol”, a explicat asociaţia.
FIFA a apărat preţul acestor bilete, determinat de o cerere “nebună”, potrivit preşedintelui său, Gianni Infantino.
Totuşi, în decembrie, organismul a creat o categorie de bilete de 60 de dolari rezervată cluburilor oficiale de suporteri, dar, potrivit FSE, această cotă a fost practic epuizată înainte de deschiderea vânzărilor pentru publicul larg.
În altă ordine de idei, FIFA va redeschide joi platforma oficială de revânzare şi schimb de bilete.
Această platformă a fost, de asemenea, subiectul unor critici pentru preţurile la fel de exorbitante ale biletelor listate pentru revânzare. FIFA a explicat că nu intervine pe această “piaţă de la fan la fan”, unde revânzătorul “stabileşte preţul afişat pentru fiecare bilet”.

