UE, ‘implicată total’ în negocierile cu administraţia Trump după deciziile justiţiei americane cu privire la tarife

Comisia Europeană (Foto: Autor: ALEX MICSIK / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES / FOTO)
30 May 2025, 15:18

Uniunea Europeană este ‘implicată total’ în negocierile cu Statele Unite cu privire la taxele vamale, a indicat vineri Comisia Europeană, după decizia unui tribunal american de a suspenda tarifele impuse de preşedintele Trump, transmite AFP.

Găsirea unei soluţii ‘rămâne o prioritate absolută a UE. Rămânem în contact permanent’ cu Statele Unite, a subliniat pe X comisarul european pentru comerţ, Maros Sefcovic, care a avut o discuţie telefonică joi cu secretarul american pentru comerţ, Howard Lutnick.

Potrivit unei surse europene, noi discuţii ar putea avea loc marţi sau miercuri, în marja unei reuniuni ministeriale a OCDE la Paris.

În acest stadiu, executivul UE nu a făcut niciun comentariu cu privire la evoluţiile din justiţie legate de taxele impuse de Donald Trump.

Miercuri, tribunalul de comerţ internaţional al SUA (ITC) a decis că preşedintele Trump şi-a depăşit prerogativele, care aparţineau doar Congresului, atunci când a impus suprataxe.

Sesizaţi de companii mici şi de o coaliţie de state americane, magistraţii au dat guvernului un termen de 10 zile pentru a reveni asupra măsurilor.

Această decizie priveşte atât tarifele impuse Canadei, Mexicului şi Chinei, cât şi suprataxa de 10% impusă la cvasi-totalitatea produselor importate în SUA, indiferent de originea lor, la începutul lui aprilie.

Însă, după mai puţin de 24 de ore, o Curte de Apel a suspendat decizia de primă instanţă până când se va pronunţa pe fond.

În acest timp, UE continuă negocierile, cu o serie de discuţii în ultimele zile între comisarul Sefcovic şi omologii săi americani.

După o perioadă de tensiuni, Uniunea speră într-un ‘nou elan’ în discuţii în urma convorbirii telefonice pe care au avut-o în weekend Donald Trump şi preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.

În ultimele trei luni, UE a fost lovită de trei ori cu taxe vamale de către administraţia SUA: 25% la oţel şi aluminiu, anunţate la mijlocul lui martie, 25% la automobile, apoi 20% la toate celelalte produse, în aprilie.

Această ultimă suprataxă a fost suspendată până la 9 iulie de administraţia Trump pentru a începe o negociere.

Însă taxele vamale de 10% urmează în continuare să fie aplicate la majoritatea bunurilor exportate în SUA de statele UE, dacă justiţia nu se va pronunţa definitiv împotriva lor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă