UDMR propune alocație redusă, dar condiționată: bani mai mulți doar pentru copiii care merg la școală

5 May 2026, 08:54 (actualizat 5 May 2026, 08:57)

Parlamentarii UDMR au depus un proiect de lege care a stârnit reacții imediate: alocația de stat pentru copiii între 3 și 18 ani să fie redusă de la 292 de lei la 100 de lei, dar completată cu o bursă de prezență de 250 de lei pentru cei care merg la școală și au nota 10 la purtare. Total posibil: 350 de lei, mai mult decât acum – dar doar dacă copilul merge la cursuri. Logica e simplă și directă: statul nu mai plătește fără condiții. Plătești prezența, nu absența.

Propunerea vine pe fondul celei mai grave crize de abandon școlar din Uniunea Europeană. România a înregistrat în 2024 o rată de părăsire timpurie a școlii de 16,8%, cea mai mare din UE și în ușoară creștere față de 2023, situându-se mult peste media europeană de 9,3%. România a pierdut în medie câte 23.000 de elevi pe cohortă începând cu 2005, iar costul economic al abandonului școlar se ridică la 2,3 miliarde de euro pe an, adică 0,77% din PIB. Din aproape 190.000 de copii care intrau în clasa I acum 12 ani, doar 120.000 au ajuns să susțină Bacalaureatul. 70.000 de elevi s-au pierdut pe drum.

Decalajul dintre urban și rural e cel mai mare din Europa. Rata abandonului școlar în mediul rural e de 26,3%, față de 5% în orașele mari. În zonele rurale, doar 57,9% dintre copiii de 3 ani frecventează grădinița, față de 75,3% în urban. Participarea copiilor romi a crescut de la 27% în 2021 la 40% în 2024, dar rămâne dramatic sub media națională. România alocă doar 6.069 de dolari anual per elev, cea mai mică sumă din Europa și mai puțin de jumătate din media OCDE de 12.500 de dolari. Banii pentru educație lipsesc, iar copiii din sate simt asta primii.

Propunerea UDMR are precedente europene care funcționează. În Portugalia, un sistem similar de condiționare a alocațiilor de prezența la școală a contribuit la reducerea abandonului de la peste 30% în 2010 la sub 10% în 2020. Inițiatorii proiectului estimează că în zonele vulnerabile bursa totală pentru un preșcolar ar putea ajunge la 500 de lei dacă se cumulează cu bursa socială deja existentă. Un elev care abandonează școala câștigă pe durata vieții cu aproape 200.000 de euro mai puțin decât un absolvent de liceu.

Proiectul e la Senat și urmează dezbatere. Dar întrebarea reală nu e dacă ideea e bună. E dacă statul român e capabil să o implementeze corect, în sate unde nici autobuzul școlar nu ajunge regulat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite