Ucraina şi SUA au avut o a doua reuniune în Arabia Saudită

25 March 2025, 13:03 (actualizat 25 March 2025, 13:04)

Reprezentanţi ai guvernelor Statelor Unite şi Ucrainei au încheiat marţi o a doua întâlnire la Riad, a declarat o sursă din echipa de negociatori ai Kievului pentru televiziunea publică ucraineană Suspilne, preluată de EFE.

La rândul său, agenţia AFP a citat tot o sursă din cadrul delegaţiei ucrainene care a declarat la finalul reuniunii că “toate detaliile vor fi anunţate mai târziu”, scrie Agerpres.

Întâlnirea a avut loc după ce delegaţia SUA a negociat, luni, timp de 12 ore, cu emisarii Kremlinului, condiţiile unei posibile încetări a focului care să ducă la încheierea negociată a războiului.

După cum a explicat luni consilierul biroului prezidenţial ucrainean, Serghei Leşcenko, întâlnirea de marţi a avut ca scop informarea părţii ucrainene despre ceea ce SUA au convenit anterior cu ruşii.

Leşcenko a declarat că negocierile vizează posibilitatea declarării unui armistiţiu în privinţa atacurilor asupra sistemului energetic şi din Marea Neagră.

Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat luni că la reuniunile de la Riad s-a discutat, între altele, despre împărţirea teritoriilor între Rusia şi Ucraina şi despre “liniile de demarcaţie”. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite