Ucraina introduce restricții drastice la alimentarea cu electricitate, din cauza avariilor cauzate de atacurile rusești. Locuitorii au curent electric doar câteva ore pe zi
Ucraina introduce restricții mari la alimentarea cu electricitate, din cauza avarierii grave a obiectivelor energetice, în timpul bombardamentelor rusești. Astfel, furnizarea curentului electric va fi asigurată doar câteva ore pe zi, iar măsura vizează atât consumatorii casnici, cât și obiectivele industriale.
Măsura reducerii drastice a consumului de electricitate se aplică, prin rotație, în toate localitățile ucrainene. Întreruperile de curent durează între 8 și 16 ore.
Ca de fiecare dată, când începe sezonul rece, rușii atacă preponderent centrale electrice și alte obiective energetice. Bombardamentele însă au loc și în zone rezidențiale, departe de ținte militare.
Președintele Zelenski cere din nou comunității internaționale să sporească presiunile asupra Rusiei, astfel încât să-i slăbească puterea de a duce acest război, care lasă în frig și beznă milioane de ucraineni.
Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: Rușii și-au sporit puterea de a bombarda, folosesc mai multe rachete balistice. Acest lucru înseamnă că avem nevoie de o apărare antiaeriană mai puternică, de stocuri mai mari de echipamente.
Pe de altă parte, autoritățile din Ucraina anunță declanșarea unei ample operațiuni care a scos la iveală cazuri de corupție în sectorul energetic. Ar fi vorba despre fraude masive, în care ar fi implicați inclusiv apropiați ai președintelui Zelenski.

