Turist rătăcit în zona Bâlea, salvat de salvamontişti în condiții extreme
Un turist a fost recuperat de salvamontişti în zona Bâlea, după ce s-a rătăcit pe munte, în condiţii meteo extreme. Acesta pornise din Turnu Roşu cu intenţia de a parcurge întreaga creastă, însă nu era echipat corespunzător şi nu avea experienţă pentru traseele montane pe timp de iarnă.
În momentul incidentului, în zonă ningea abundent, iar vizibilitatea era redusă din cauza ceţii. Bărbatul a greşit coborârea și, realizând că s-a pierdut, a sunat la 112. Echipa de salvamontişti a intervenit rapid, l-a găsit în stare de hipotermie şi l-a transportat în siguranţă la baza de la Bâlea Lac.
Autorităţile îi avertizează pe turişti să evite drumeţiile montane în această perioadă, când condiţiile meteo sunt nefavorabile, vizibilitatea este scăzută, iar temperaturile extrem de reduse pot pune viaţa în pericol.

