Tunurile capturate la Plevna au fost restaurate și sunt din nou în expoziție
Tunurile Krupp, capturate de ostaşii români în Războiul de Independenţă, au trecut prin operațiuni de conservare și s-au întors în expoziție, în faţa Palatului Culturii din Iași. Trofeele de război au fost donate Iaşiului, în 1883, de regele Carol I. Pentru că sunt expuse afară şi sunt afectate de factori climatici și noxe, tunurile au nevoie, din când în când, de intervenţia restauratorilor.
Fabricate din oţel, Tunurile Krupp au trecut printr-un proces de conservare pentru stoparea degradărilor și protejarea structurilor fragile. Roțile lor sunt din lemn de stejar și au câte 12 spiţe fiecare. Butucii sunt din bronz, iar cercurile din fier.
Restauratorii au curățat, tratat și consolidat lemnul original. Au înlocuit spiţele rupte și le-au integrat cromatic.
Codrin Lăcătușu, şef Centru de Cercetare-Restaurare a Patrimoniului Cultural: “Piesele nu sunt funcționale și nici nu a fost scopul nostru să obținem niste piese funcționale. Ele au fost tratate ca bunuri culturale.“
Andrei Apreotesei, manager interimar, Complexul Muzeal Naţional „Moldova”, Iaşi: “Pe lângă faptul că ele nu se aflau într-o stare bună, ele reprezentau și un real pericol pentru cei care le foloseau. Astăzi putem spune că acest pericol a fost totalmente îndepărtat.”
Elementele din metal au fost curățate chimic și mecanic. Au fost adăugate piulițe și șuruburi acolo unde lipseau și s-a făcut conservarea finală.
Restauratorii au avut puțin timp la dispoziție pentru aceste operațiuni.
Codrin Lăcătușu, şef Centru de Cercetare-Restaurare a Patrimoniului Cultural: A fost o luptă contracronometru, atât pentru noi, ca specialiști, ca cei care am efectuat intervențiile, dar și cu vremea.

