Trupul Rodicăi Stănoiu, deshumat, după ce a fost deschisă o anchetă pentru moarte suspectă. Procurorii verifică în ce condiții a murit fosta ministră a Justiției

15 December 2025, 12:59 (actualizat 15 December 2025, 18:29)


Rodica Stănoiu a fost deshumată, după ce procurorii s-au autosesizat și au deschis dosar penal de moarte suspectă. Fost ministru al Justiției în guvernul Adrian Năstase și senator timp de trei mandate, Rodica Stănoiu a murit pe 3 decembrie, la 86 de ani.

Potrivit surselor, trupul Rodicăi Stănoiu a fost deshumat în cimitirul Izvorul Nou din Capitală.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov a deschis o anchetă, după ce au apărut controverse în legătură cu decesul fostului ministru.

Astfel, presa a relatat că Rodica Stănoiu, în vârstă de 86 de ani, ar fi fost internată într-un spital din București cu câteva zile înainte de deces și a fost externată, pe semnătură, de partenerul ei mult mai tânăr. Ea ar fi avut urme vizibile de lovituri la cap și în zona ochilor.

Rodica Stănoiu nu a avut copii, iar apropiații fostului ministru îl suspectează pe partener că vrea să pună mâna pe avere.

După apariția informațiilor în presă, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ilfov a deschis un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de ucidere din culpă și acces ilegal la un sistem informatic. 

Rodica Stănoiu, fost ministru al Justiției în guvernul Adrian Năstase şi senator timp de 3 mandate, a murit pe 3 decembrie, la 86 de ani.

Rodica Stănoiu a absolvit Facultatea de Drept a Universității din București în 1961. În 1969 și în 1982, a urmat studii postuniversitare la Școala de Criminologie a Universității din Montréal, respectiv la Facultatea Internațională de Drept Comparat din Strasbourg.

În 1975, a obținut titlul de Doctor în Drept la Institutul de Cercetări Juridice „Andrei Rădulescu” din cadrul Academiei Române, iar în 1994, a urmat un stagiu de cercetare la Centrul Federal de Justiție din Washington DC, potrivit muzeulexiluluiromanesc.ro.

Din anul 1995, până în anul 2005, a lucrat ca profesor universitar la Universitatea Spiru Haret, iar din 1996 a ocupat aceeași funcție academică la Universitatea Dimitrie Cantemir.

Începând cu 1996, a fost senator în cadrul Parlamentului României timp de trei mandate, iar între 2000 și 2004, a fost Ministru al Justiției. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite