Trupe românești în Ucraina? Traian Băsescu: “Dacă vom trimite, vor fi trupe de menținere a păcii, cum avem acum în Balcani”
La Palatul Cotroceni au început consultările preşedintelui interimar Ilie Bolojan cu partidele şi formaţiunile parlamentare în vederea pregătirii poziţiei ţării noastre la reuniunea extraordinară a Consiliului European care va avea loc pe 6 martie.
Fostul președinte, Traian Băsescu, a precizat că discuția despre trimiterea de trupe în Ucraina este una prematură și că politicienii românia ar trebui să aștepte data de 6 martie, când va avea loc reuniunea extraordinară a Consiliului European.
“Ar trebui să nu ne repezim, ar trebui să așteptăm discuția din data de 6, să vedem care sunt perspectivele, pentru că, deocamdată, nu știm mandatul sub care ar putea să lucreze trupele din alte țări pe teritoriul Ucrainei. În al doilea rând, nu știm dacă vor fi necesare. Personal, nu văd rostul trimiterii unor trupe de separare între cele două părți, când ai o linie a frontului de 1200 de km. (…) Pentru spațiul public, discuția e prematură, dă doar ocazia politicienilorsă se rățoiască la microfon și să spună că noi nu trimitem. (…) Am înțeles că unii asemuiesc cu trupele pe care România le-a trimis în Afganistan și Irak. Nicio legătură. Aici sunt trupe de menținere a păcii, unde putem intui mandatul cu ușurință, sunt trupe care nu se angajează în luptă. În Afganistan și Irak am trimis trupe operative. (…) Dacă vom trimite în Ucraina, vor fi trupe de menținere a păcii, cum avem acum în Balcani. Ar trebui să facem aceste deosebiri înainte de a manifesta”, a declarat Traian Băsescu.
Președintele PSD Marcel Ciolacu a declarat, într-o postare pe o rețea socială, că se opune trimiterii de trupe românești în Ucraina, dar că susține alocările bugetare suplimentare în investiții în industria națională de armament. Declarațiile sale survin discuțiilor avute la Cotroceni cu președintele interimar Ilie Bolojan.
Înainte de a intra la discuţiile de la Palatul Cotroceni, liderul AUR Geroge Simion a susţinut că este nevoie de “un audit serios cu privire la sumele pe care România le-a alocat în efortul de război, până acum”.

