Trump vrea să trimită armata și FBI pe străzile din Washington DC

Donald Trump / Profimedia Images
12 August 2025, 12:42

Președintele american Donald Trump a anunțat măsuri radicale împotriva a ceea ce el numește „un val de infracțiuni” comise de persoanele fără adăpost în capitala federală. Liderul de la Casa Albă a declarat că va prelua controlul Washingtonului și va suplimenta masiv prezența forțelor de ordine pe străzi.

„Vom desfășura polițiști în tot districtul, cu o prezență covârșitoare. Veți avea mai multă poliție și veți fi fericiți, pentru că veți fi în siguranță când mergeți pe stradă. Veți vedea polițiști sau agenți FBI. Vom avea mulți agenți pe străzi și veți avea destui militari. Și vom aduce armata, dacă este nevoie. Vom aduce Garda Națională”, a spus Trump.

Declarațiile vin în contextul în care statisticile arată că infracțiunile violente din Washington DC se află la cel mai scăzut nivel din ultimii 30 de ani. Președintele republican a respins însă acuzațiile potrivit cărora inventează o criză pentru a-și justifica extinderea autorității într-un oraș dominat covârșitor de democrați.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite