Trump: SUA vor pleca „destul de repede” din Iran, dar pot reveni cu lovituri precise

Președintele SUA, Donald Trump / Profimedia Images
1 April 2026, 17:47 (actualizat 1 April 2026, 21:30)

Statele Unite vor “pleca din Iran destul de repede”, dar ar putea reveni la nevoie cu “lovituri precise”, a declarat miercuri preşedintele american Donald Trump într-un interviu acordat agenţiei Reuters cu câteva ore înainte de un discurs către naţiune programat la o oră de vârf.

Două surse de securitate pakistaneze afirmaseră ceva mai devreme, tot pentru Reuters, potrivit Agerpres, că Islamabadul – care încearcă să medieze între Washington şi Teheran – a propus ambelor părţi o încetare a focului, dar niciuna nu a răspuns.

În reţeaua sa Truth Social, Trump a scris tot miercuri că Iranul a cerut un armistiţiu, însă SUA nu îl vor lua în considerare până nu va fi redeschisă Strâmtoarea Ormuz.

Întrebat când va considera că s-a încheiat războiul cu Iranul, Trump a răspuns: “Nu vă pot spune exact (…) vom pleca destul de repede”.

Preşedintele a susţinut că acţiunile SUA au garantat că iranienii nu vor dispune de arma nucleară “fiindcă sunt incapabili de asta acum, iar pe urmă voi pleca şi voi lua pe toată lumea cu mine, iar dacă va trebui, ne vom întoarce pentru lovituri precise”.

Marţi, el declarase că retragerea din conflictul cu Iranul ar putea avea loc în două-trei săptămâni chiar şi fără un acord.

Trump: SUA vor încheia conflictul cu Iran în 2-3 săptămâni. Teheran amenință în continuare cu blocarea Strâmtorii Ormuz

Donald Trump dă semnale clare: războiul din Orientul Mijlociu ar putea fi încheiat în doar câteva săptămâni, fără ca Teheranul să ajungă la un acord cu Washingtonul. Despre „sfârșitul care se apropie” vorbește și secretarul de stat, Marco Rubio, în timp ce Iranul avertizează că nivelul de încredere în Washington este zero și că Strâmtoarea Ormuz poate fi restricționată pentru inamici. Între timp, mai multe rachete au lovit Israelul și au rănit civili. Iar Statele Unite au difuzat imagini cu bombardamente asupra unor ținte militare subterane în Iran.

În interviul luat de Reuters, liderul de la Casa Albă a anunţat că urmează să îşi exprime în faţa concetăţenilor săi dezgustul faţă de NATO, provocat de ceea ce consideră o lipsă de sprijin din partea alianţei pentru obiectivele SUA în Iran.

El a afirmat că ia în considerare, “absolut”, retragerea Statelor Unite din NATO.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite