Trump pune tunurile și pe cartelurile de droguri din Mexic, după moartea a doi agenți CIA
SUAintenționează să tripleze numărul de dosare împotriva unor politicieni implicați în traficul de droguri, potrivit ziarului The New York Times.
Administrația Trump și-a intensificat semnificativ în această săptămână campania împotriva traficului de droguri provenit din Mexic, dând instrucțiuni procurorilor federali să îi urmărească pe funcționarii mexicani complici la traficul de stupefiante, cu intenția de a-i acuza în temeiul legilor antiteroriste.
Directiva a fost anunțată de Aakash Singh, procuror general adjunct, în cadrul unei teleconferințe interne cu procurorii din birourile regionale, relatează publicația americană.
„Ar trebui să triplăm numărul de acuzații împotriva funcționarilor guvernamentali corupți din Mexic care își folosesc puterea și funcțiile pentru a-i acoperi pe teroriști și monștrii care fac trafic cu mizeria și otravă”, le-a spus Singh colegilor săi, a declarat o sursă pentru NY Times.
„Dacă acest lucru este neplăcut pentru funcționarii guvernului mexicanși îi jignește faptul că facem asta, nu pot să mă gândesc la nimic care să-mi pese mai puțin”, a spus el.
„Dacă, în plus, îi făcem de rușine și îi umilim în acest proces, atunci asta este cireașa de pe tort pentru noi”, a spus funcționarul american.
Singh a afirmat că departamentul dorește să investigheze mai multe cazuri de acest gen.
„Trebuie să îi tratăm pe acești oameni ca pe niște teroriști, așa cum sunt”, a declarat el.
Potrivit NY TImes, „directiva Departamentului de Justiție, care nu fusese făcută publică anterior, vine la două săptămâni după ce procurorii federali din New York l-au pus sub acuzare oficial pe un guvernator al statului mexican Sinaloa, care este și membru al partidului de guvernământ al țării.
„Cu câteva zile în urmă, moartea a doi agenți ai Agenției Centrale de Informații (CIA) într-un accident rutier în Mexic a scos la iveală un aspect ascuns al represiunii Casei Albe împotriva cartelurilor.
Aceste evenimente au intensificat considerabil tensiunile transfrontaliere”, scrie ziarul mexican El Universal.
În urma acuzației de trafic de droguri, Rubén Rocha Moya și-a cerut concediu.
Alți nouă funcționari și foști funcționari sunt acuzați.
Acum două săptămâni, s-a anunțat arestarea în SUA a lui Gerardo Mérida Sánchez, fost secretar al Securității Publice din Sinaloa.
Guvernatorul mexican acuzat de SUA că a ajutat un cartel de droguri și-a dat demisia, a scris NY Times.
”Procurorii americani l-au acuzat pe Rubén Rocha Moya că a protejat puternicul cartel Sinaloa în schimbul unor mită și sprijin politic, declanșând un scandal național.”, a relatat ziarul american.
Rubén Rocha Moya, guvernatorul mexican pus sub acuzare de Statele Unite a declarat că se va retrage temporar din funcție, amplificând astfel repercusiunile politice ale acuzațiilor potrivit cărora ar fi sprijinit timp de ani de zile un puternic cartel al drogurilor.
Rocha, în vârstă de 76 de ani, a spus într-o declarație înregistrată de două minute, vineri seara, că este nevinovat, dar că își va lua „un concediu temporar” din funcția de guvernator al statului mexican Sinaloa pentru a se concentra pe apărarea sa împotriva acuzațiilor.
„Pot să-mi privesc oamenii și familia în ochi pentru că nu i-am trădat și nu o voi face niciodată. Și voi demonstra acest lucru cu fermitate atunci când instituțiile de justiție ale țării noastre o vor cere”, a spus el.
Cazul lui Rocha a dominat discuțiile la nivel național în Mexic de când procurorii din Manhattan au dezvăluit o informație în care îl acuzau pe acesta și pe alți nouă oficiali mexicani actuali și foști de o conspirație de ani de zile pentru a proteja Cartelul Sinaloa în schimbul unor mită și sprijin politic.
Cartelul a dominat mult timp Sinaloa, un stat cu trei milioane de locuitori de pe coasta de vest a Mexicului, iar procurorii l-au descris pe Rocha ca fiind esențial pentru impunitatea grupului încă de la alegerea sa în 2021.

