Trump l-a numit pe Robert F. Kennedy Jr ministru al Sănătăţii. Departamentul de Interne, condus de guvernatorul din Dakota de Nord

15 November 2024, 12:52 (actualizat 15 November 2024, 19:30)

Donald Trump a mai adăugat un nume controversat pe lista viitoarei sale echipe de la Casa Albă. Robert Kennedy junior – admirat şi contestat în egală măsură pentru luările de poziţie privind vaccinurile – a fost nominalizat pentru portofoliul Sănătăţii. Organizaţia Mondială a Sănătăţii atrage atenţia că renunţarea la vaccinarea obligatorie, în anumite cazuri, e un pericol pentru copii.

Etichetat drept anti vaccinist de democraţi şi de presa care susţine Partidul Democrat, Kennedy junior a explicat că nu e împotriva vaccinurilor. Ci doreşte ca serurile, mai ales în cazul COVID, să fie testate în mod corespunzător. De asemenea, spune că părinţii trebuie să fie cei care decid dacă îşi vaccinează sau nu copiii. În plus, el atrage atenţia asupra aditivilor dăunători din alimentele de pe piaţa americană.

Imediat după nominalizarea lui la Sănătate, acţiunilor marilor fabricanţi de vaccinuri au scăzut pe burse. Iar Organizaţia Mondiala a Sănătăţii trage un semnal de alarmă.

Dr Margaret Harris, purtător de cuvânt OMS: Datorit vaccinurilor, foarte mulţi dintre noi am supravieţuit şi am ajuns adulţi, spre deosebire de perioada de dinainte. Vaccinurile sunt atât de eficiente, încât sunt victima propriului succes. Bolile pe care le previn nu mai sunt prezente în multe comunităţi, poliomielita, de exemplu.

O altă numire mult aşteptată este cea de la Departamentul Afaceri Interne. Portofoliul îi va reveni guvernatorului din Dakota de Nord.

Donald Trump a reamintit că aşteptările electoratului de la republicani, votaţi masiv pentru Casa Albă şi Congres, sunt legate de rezolvarea problemei migraţiei ilegale. Dar şi a conflictelor din zonele fierbinţi ale lumii.

Donald Trump: Oamenii nu vor ca alte ţări să trimită aici milioane de puşcăriaşi. Oamenii nu vor să vină dealeri de droguri, nu vor membri ai bandelor. Nu vor să vină Indivizi care fac probleme.

Trump: Vom întreprinde demersuri în Orientul Mijlociu, şi vom întreprinde demersuri intense în privinţa rusiei şi Ucrainei. Trebuie să punem capăt. Ce se întâmplă cu Rusia şi Ucraina trebuie să înceteze.

Este posibil ca Trump să fi început deja negocierile, prin terţe canale, cu iranienii, pentru detensionarea situaţiei din Orient. Presa scrie că ieri Elon Musk, unul dintre cei mai de încredere colaboratori ai lui Trump, ar fi avut o întrevedere de o oră cu ambasadorul Iranului la ONU.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite