Trump încântat de parada sa militară de la Washington. Ample manifestaţii de protest de-a lungul SUA
Donald Trump s-a arătat încântat de marea paradă militară la care visase, sâmbătă, la Washington, într-o zi marcată de ample manifestaţii în marile oraşe din SUA împotriva politicilor sale, relatează France Presse.
Într-o atmosferă sumbră în urma uciderii unei alese democrate din Minnesota sâmbătă dimineaţă şi a confruntării între Israel şi Iran, parada militară, pe de o parte, şi marşurile de protest, pe de alta, au subliniat cât de divizate sunt SUA.
În toată ţară, sute de mii de opozanţi ai lui Donald Trump au ieşit în stradă sub sloganul “No Kings” pentru a denunţa ceea ce ei consideră drept derive dictatoriale ale preşedintelui şi “militarizarea democraţiei noastre”, acţiuni la care s-au înregistrat şi câteva incidente, notează AFP.
La Salt Lake City (vest), tiruri în cursul unei manifestaţii care reunea circa 10.000 de persoane au făcut un grav rănit, potrivit poliţiei, care a arestat un suspect.
La Los Angeles, poliţia a făcut uz de gaze lacrimogene pentru a dispersa mii de manifestanţi care au defilat sub privirile militarilor trimişi de Donald Trump pentru a încerca să împiedice violenţele în cursul protestelor împotriva politicii sale în domeniul migraţiei. Membrii Gărzii Naţionale, care protejau anumite clădiri, au fost huiduiţi de manifestanţi.
La Washington, preşedintele american, care îşi sărbătorea împlinirea a 79 de ani, a asistat timp de două ore de la o tribună la o paradă cu aproximativ 7.000 de soldaţi şi 150 de vehicule militare, în timp ce zeci de avioane şi elicoptere brăzdau cerul de deasupra.
Casa Albă a avansat cifra de 250.000 de spectatori, însă – după cum au remarcat unele media – mulţimea exprima un entuziasm reţinut.
“Sunt aici pentru că sunt un fan al preşedintelui şi pentru că susţin armata”, a declarat pentru AFP Oscar Williamson, un licean de 17 ani, originar din statul New York, purtând o caschetă roşie cu inscripţia “Make American Great Again”. Tânărul afirmă că susţine politica migratorie a preşedintelui republican: “Am primit prea mulţi migranţi, iar asta nu e bine pentru economie şi există probleme de securitate”, spune el.
“Nu-l susţin pe Trump, nu am votat pentru el şi nu-mi place politica lui, am fost întotdeauna democrat, dar îmi place o paradă militară frumoasă”, a declarat tatăl acestuia, Paul Hagenloch, profesor de istorie la Universitatea Syracuse, New York.
Donald Trump i-a aplaudat de mai multe ori pe militari şi s-a ridicat în picioare pentru a saluta milităros trupele.
Într-un discurs neobişnuit de scurt la finalul paradei, comandantul suprem a adus un omagiu soldaţilor, “eroi şi legende”, amintind numeroase bătălii din trecut.
“Suntem în prezent cea mai bună din lume şi ţara noastră va fi în curând mai puternică şi mai mare ca niciodată”, a afirmat Donald Trump.
Festivitatea s-a încheiat cu un mic concert şi un foc de artificii lângă monumentul lui Washington. Bugetul anunţat pentru această paradă a fost estimat la 45 milioane de dolari.
Această demonstraţie de forţă este neobişnuită în SUA, unde ultima defilare militară de anvergură datează din 1991, după războiul din Golf. Şi dacă oficial această manifestaţie celebra cei 250 de ani de la înfiinţarea Armatei terestre, faptul că ea s-a desfăşurat de ziua de naştere a preşedintelui american este cât se poate de semnificativ, în timp ce liderul republican nu încetează să-şi extindă limitele puterii sale, comentează AFP.
Ziua începuse sub auspicii triste. Aleasa democrată din Minnesota, Melissa Hortman, 55 de ani, şi soţul ei, fuseseră ucişi la domiciliul lor în cursul dimineţii. Un “act deliberat de violenţă politică”, a denunţat Tim Walz, guvernatorul acestui stat din nordul SUA.
Un alt ales democrat şi soţia fuseseră grav răniţi la reşedinţa lor cu focuri de armă.
Suspectul, un bărbat alb de 57 de ani , considerat “înarmat şi periculos”, este căutat în prezent de forţele de ordine.
În afară de incidentele semnalate la Los Angeles şi Salt Lake City, sute de manifestaţii organizate în cursul zilei s-au desfăşurat în general într-o atmosferă de calm.
“Este esenţial pentru noi să arătăm că democraţia este încă puternică în această ţară”, a declarat Vikas Mehta, medic de 45 de ani, prezent printre zecile de mii de persoane care au defilat sub ploaie la New York. “Vrem să arătăm de asemenea copiilor noştri că atunci când ne vom gândi la această perioadă din istorie în care democraţia este ameninţată, că am ales să participăm”.
Unii manifestanţi s-au reunit în apropierea reşedinţei lui Donald Trump în Florida, în timp ce alte adunări au avut loc la Paris şi Mexico.

