Trump anunţă tarife de 25% la importurile din Japonia şi Coreea de Sud cu începere de la 1 august

7 July 2025, 20:59 (actualizat 8 July 2025, 14:49)

Preşedintele american Donald Trump a anunţat luni că Statele Unite vor impune tarife de 25% la importurile din Japonia şi Coreea de Sud începând cu 1 august, transmit Kyodo, Reuters şi AFP.

Într-o scrisoare adresată prim-ministrului japonez Shigeru Ishiba, Trump a afirmat că relaţia comercială dintre cele două ţări ‘a fost, din nefericire, departe de a fi reciprocă’.

O scrisoarea similară a fost adresată şi guvernului sud-coreean. Ambele au fost publicate integral de Trump pe platforma sa Truth Social.

În cazul Coreei de Sud, tariful de 25% este acelaşi pe care Trump îl anunţase la sfârşitul lui aprilie, înainte de a acorda o amânare pentru a da o şansă negocierilor.

Pentru Japonia, în schimb, este vorba despre o uşoară creştere, de la 24% la 25%.

În scrisori se mai subliniază că, dacă produsele vor purta ştampila ‘Japonia’ sau ‘Coreea de Sud’, dar în realitate vor proveni din altă parte, li se va aplica un tarif ‘mai ridicat’, care nu a fost precizat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite