Tribunalul Constituțional din Spania a validat legea privind amnistierea liderilor separatiști catalani
Tribunalul Constituțional spaniol a validat principalele aspecte ale legii amnistiei pentru liderii separatiști ai regiunii Catalonia, act normativ promovat de guvernul condus de Pedro Sanchez și aprobat anul trecut de parlament, a anunțat joi organismul judiciar, citat de AFP.
”Plenul Tribunalului Constituțional validează legea amnistiei pentru normalizarea instituțională, politică și socială în Catalonia”, a indicat tribunalul, care se pronunță asupra constituționalității legilor spaniole.
Decizia, adoptată cu o majoritate de șase magistrați contra patru, a respins o mare parte a recursului prezentat de Partidul Popular, care s-a opus în mod direct acestei legi negociate de premierul socialist Pedro Sanchez cu Junts, partidul liderului secesionist catalan Carles Puigdemont, în schimbul voturilor esențiale ale aleșilor săi în parlament pentru mandatul început în 2023.
Textul consideră, între altele, că ”amnistia nu este interzisă de Constituție și că adoptarea sa, atunci când răspunde unei situații excepționale și unui obiectiv legitim de interes public, poate fi admisibilă din punct de vedere constituțional’‘, potrivit comunicatului.
Decizia așteptată a TC, care a validat totuși anumite aspecte minore ale recursului depus de Partidul Popular, nu evaluează însă dacă fapta deturnării de fonduri, pentru care Carles Puigdemont este urmărit în justiție, trebuie să fie luată în calcul în cadrul acestei legi de amnistie.
Puigdemont, care conducea Catalonia în timpul tentativei de secesiune a regiunii din 2017, trăiește încă în Belgia pentru a scăpa de justiția spaniolă.
El nu a putut beneficia pentru moment de legea amnistiei aprobată în iunie 2024, Tribunalul suprem estimând că actul normativ nu este aplicabil persoanelor vizate de o anchetă pentru deturnare de fonduri.
Avocatul lui Carles Puigdemont a anunțat deja că el va depune un recurs la Tribunalul Constituțional, pentru ca acesta să se pronunțe asupra acestui punct precis și a permite eventuala revenire a sa în Spania.
Premierul spaniol Pedro Sanchez, care a făcut din normalizarea politică în Catalonia una dintre prioritățile sale le venirea la putere în 2018, a salutat decizia Tribunalului Constituțional, evocând o ”veste foarte bună pentru Europa”.
”Amnistia este ilegală și imorală”, a denunțat în schimb liderul Partidului Popular, Alberto Nunez Feijoo. Preluare Agerpres

