Trianon, cel mai vechi cinematograf din Iaşi, inaugurat spre sfârşitul anilor 1920, depozit de gunoaie
Ce nu a distrus comunismul, se dărâmă din ignoranţa autorităţilor. Cinematograful Trianon, cunoscut şi ca Republica, situat la kilometrul 0 al Iaşului a devenit o ruină. Pentru a ascunde dezastrul de le exterior, conducerea Ateneului Tătăraşi, care administrează clădirea, a învelit pereţii cu bannere uriaşe. Trianon, construit la un deceniu după Primul Război Mondial are valoare de patrimoniu, fiind primul cinematograf din oraş.
Numele cinematografului nu a fost deloc întâmplător, ea trimițând spre Palatul Marele Trianon de la Versailles.
Este cel mai vechi cinematograf din Iaşi, fiind inaugurat spre sfârşitul anilor 1920.
În perioada comunistă a fost redenumit Republica şi a funcţionat până în 2017.
În urmă cu 10 ani, a trecut de la Regia Autonomă de Administrare şi Exploatarea Filmelor in patrimoniul primăriei Iaşi.
Ieşenii sau turiştii care trec prin centrul oraşului sunt revoltaţi de atitudinea autorităţilor.
Din pereţii cinematografului cad bucăţi de tencuială, pe acoperiş au crescut arbori înalţi de doi metri, iar interiorul s-a transformat într-un imens depozit de gunoi. Şi oricum, accesul în clădire este interzis.
În aceste condiţii, ieşenii vor rămâne cu proiectul doar pe hârtie şi cu nostalgia vremurilor în care stăteau la rând pentru un bilet la cinematograf.

