Trei zile de doliu în Spania, după tragicul accident feroviar. Anchetatorii au exclus sabotajul și eroarea umană
Sunt 3 zile de doliu în Spania, după cumplitul accident feroviar în urma căruia cel puțin 40 de persoane, potrivit celui mai recent bilanț, și-au pierdut viața. Printre cele peste 100 de persoane rănite se numără și doi români, care sunt în afara oricărui pericol, a confirmat Ministerul de Externe. Ieri, steagurile au fost coborâte în bernă și în inima Europei.
Poliția spaniolă a deschis mai multe puncte speciale unde familiile pot depune mostre ADN pentru identificarea victimelor. Echipele de intervenție continuă căutările și la această oră, întrucât multe persoane sunt încă date dispărute.
Oficialii investighează cauzele tragediei, pe care ministrul spaniol al Transporturilor l-a catalogat drept ciudată, întrucât s-a produs pe un tronson în linie dreaptă.
Surse apropiate anchetei au declarat pentru presa spaniolă că o defecțiune a infrastructurii feroviare ar putea fi cauza tragediei.
Totodată, investigatorii au exclus varianta unui sabotaj și eroarea umană. Un tren de mare viteză care circula de la Malaga spre Madrid a deraiat și a lovit un tren care venea din sens opus. Impactul a fost atât de puternic, încât unele dintre victime au fost găsite la sute de metri de locul accidentului.

