Trei polițiști din Botoșani, cercetați pentru că ar fi luat şpăgi de la șoferi

Poliție, mașina de poliție (Foto: Profimedia Images)
10 October 2025, 17:07

Trei polițiști din Botoșani au fost duși la audieri la Serviciul Județean Anticorupție. În plus, anchetatorii au mers şi acasă la unul dintre ei.

Agenţii sunt cercetați pentru că au luat şpăgi pentru a nu sancţiona mai mulţi şoferi care încălcaseră legislația rutieră.

Procurorul de caz a instituit deja măsura controlului judiciar cu privire la unul dintre agenții de poliție.

Acesta este bănuit de anchetatori că administra o firmă înfiinţată pe numele soţiei, ceea ce îi este interzis.

În perioada aprilie-septembrie 2025, surse judiciare spun că agentul s-ar fi asigurat ca maşinile firmei să evite radarele de pe traseu. Mai mult, el şi-ar fi anunţat prietenii pe unde să circule ca să evite echipajele de poliţie şi puncte radar.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite