Trei bărbați din Suceava au fost arestați preventiv, în cazul „fabrica” de euro falși
Trei bărbați din Suceava au fost arestați preventiv, după ce autoritățile au descoperit „fabrica” de bani falși într-o localitate din Suceava. Aceştia aveau complice un cetăţean italian.
Procurorii DIICOT au destructurat o rețea internațională de falsificatori care a inundat piața cu peste un milion de euro contrafăcuți.
Operațiunea, desfășurată simultan în România și Bulgaria, a scos la iveală o tehnologie de imprimare extrem de avansată, ascunsă într-o casă în construcție din județul Suceava.
Acolo ar fi fost produse bancnote false de 50, 100 și 200 de euro, în valoare totală de aproximativ două milioane de euro.

