Trei bărbaţi acuzaţi că au violat o minoră la o școală de vară a partidului AUR au fost trimişi în judecată

7 April 2026, 16:30 (actualizat 7 April 2026, 22:57)

Trei bărbaţi acuzaţi că au violat o minoră de 17 ani într-o tabără de vară organizată de AUR, în 2023, au fost trimişi în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti. Atenție, sunt informații cu impact emotional!

Cei trei bărbați au vârste cuprinse între 29 şi 33 de ani și sunt acuzați de săvârşirea a trei infracţiuni de viol, fapte comise asupra unei persoane vătămate minore în vârstă de 17 ani în cadrul unei tabere de vară pentru tineri organizate în staţiunea Neptun-Olimp, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti.

Bărbații au negat că ar fi violat o față de 17 ani la școala de vara de la Olimp, însă rezultatele investigațiilor medico-legale, mai exact probele ADN, i-au contrazis.

Dosarul a fost instrumentat inițial de procurorii din Slobozia, dar preluat ulterior de Parchetul Curții de Apel din București, pe fondul nemulțumirilor publice privind stagnarea anchetei.

Reacția AUR

Este foarte bine că, după aproape trei ani de zile, vedem că se mişcă ceva în acest dosar. De ce aşa târziu? Asta ar trebui întrebate autorităţile, instituţiile abilitate. Vorbim de trei ani de zile în care suferinţa unei tinere a fost folosită în diverse ocazii, de diverse instituţii. Ba mai apărea o informaţie, ba s-a mai întâmplat ceva. Noi încă din 2023 am solicitat ca acest dosar să fie urgentat pentru a afla adevărul, pentru a se expune adevărul, iar cei care, dacă a existat această faptă, să fie trimişi în spatele gratiilor. Încă de atunci AUR s-a delimitat public faţă de orice asemenea acţiuni. (…) Acum, noi ceea ce solicităm instituţiilor este celeritate în soluţionarea acestui dosar, pentru că nu este posibil ca timp de trei ani aproape să stai şi să nu se întâmple nimic. (…) Cele trei persoane nu au fost membri AUR. A fost vorba despre trei persoane care au fost recomandate de către filiala judeţeană Ialomiţa a Partidului Republican din comuna Mărculeşti. La vremea respectivă noi aveam o colaborare cu Partidul Republican, iar la Şcoala de vară din 2023, la nivelul filialelor, au fost recomandaţi de către filialele judeţene ale Partidului Republican, inclusiv tineri care să participe la această Şcoală de vară“, a explicat purtătorul de cuvânt al AUR, deputatul Ştefăniţă Avrămescu, într-o conferinţă de presă la Parlament, citat de Agerpres.

Dosarul va fi judecat de magistrații din Mangalia.

Apelaţi 112 pentru urgenţe. Iar la 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite