Trei astronauți și un cosmonaut au fost duși de o rachetă SpaceX pe Stația Spațială Internațională, o rară colaborare dintre SUA și Rusia

2 August 2025, 20:10

Un nou echipaj de astronauți a ajuns pe Stația Spațială Internațională. Printre ei este și un rus, parte a unuia dintre foarte puținele programe de schimburi științifice menținute încă, în pofida războiului din Ucraina.

Cei doi americani, un japonez și un cosmonaut rus au fost duși pe orbită de o rachetă Falcon 9, a companiei SpaceX, în capsula Dragon Endeavour – care deja a fost folosită în patru misiuni precedente ale Agenției Spațiale Americane.

Este cea de-a 11 misiune de rotaţie a echipajului american de pe ISS, asigurată de compania SpaceX pentru NASA, care nu mai are vehicule proprii după retragerea ultimei navete spațiale, Atlantis în 2011.

După lansare, racheta a revenit pe Pământ, iar capsula a ajuns pe Stația Spațială.

NASA şi agenţia spaţială rusă Roscosmos, care lucrează împreună în cadrul ISS, au implementat un program ce vizează schimbul reciproc de astronauţi – iar această misiune va dura aproape opt luni, mai mult decât de obicei, pentru ca agenția spațială să se adapteze programului rusesc.

Astronauţii vor simula scenarii de aselenizare, care ar putea fi puse în practică în apropierea polului sudic lunar, pentru proiectul Artemis, de întoarcere a oamenilor pe satelitul nostru natural.

Programul spațial ruso-american este unul dintre rarele domenii de cooperare dintre Washington şi Moscova.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite