La 45 de ani de la momentul în care România a intrat în istoria explorării spațiale, Dumitru Prunariu a fost sărbătorit în orașul său natal, Brașov

15 mai 2026, 21:17 (actualizat 16 mai 2026, 00:03)

La 45 de ani de la momentul în care România a intrat în istoria explorării spațiale, Dumitru Prunariu, primul și singurul român care a ajuns în spațiu, a fost sărbătorit în orașul său natal, Brașov. A venit de la București cu mai mulți astronauți și experți aerospațiali de renume internațional, la bordul trenului LEON, primul automotor diesel modern construit în România în ultimii 80 de ani.

Primul și singurul astronaut român a fost întâmpinat acasă de zeci de brașoveni, care au vrut să-l felicite pentru realizarea istorică pentru România.

Dumitru Prunariu a avut mai mulți invitați speciali, nume care au scris istorie în explorarea spațiului, dar și reprezentanți ai noii generațîi de exploratori.

Dumitru Prunariu prezentînd invitații săi: Paolo Nespoli, Italia, a zburat de 3 ori în spațiu. Welcome to Brașov, Paolo! Ivan Bella, astronaut din Slovacia… Jannicke Mikkelsen a zburat în misiunea Fram 2 în jurul polilor. Din Norvegia.

Jean-Pierre Haigneré, astronaut și pilot de vînătoare francez: Aceasta este a două mea vizită în Carpați. Suntem foarte fericiți să fim aici, în România, și mai ales să sărbătorim această aniversare, pentru că este cea de-a 45-a aniversare a zborului lui Dorin.

Dumitru Prunariu: După zborul cosmic, am simțit că responsabilitatea mea e să duc mai departe acest domeniu, să-i fac pe oameni să înțeleagă cel mai bine ceea ce se petrece acolo sus, de ce se petrece, să combat tot felul de teorii ale conspirației legate de spațiul cosmic și cred că fac cu succes acest lucru.

Invitații au participat la un concert de orgă dedicat lor, la Biserica Neagră, la o conferință organizată la Universitatea Transilvania și au vizitat Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă”, unde lui Dumitru Prunariu i s-a pregătit o surpriză.

Conf. univ. dr. Marius ŞERBESZKI, rectorul Academiei Forțelor Aeriene Henri Coandă, Brașov: Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” are deosebita onoare de a inaugura un amfiteatru care îi va purta numele. Domnia sa este Dr. Honoris Causa al Academiei Forțelor Aeriene și un prieten apropiat.

În ziua de 14 mai 1981, Dumitru Prunariu părăsea Pământul la bordul navei Soyuz 40, pentru o perioadă de opt zile. Pentru România, acel zbor nu a fost doar o performanță științifică, ci un moment de identitate națională: pentru prima dată, numele țării noastre era rostit în legătură directă cu explorarea spațiului cosmic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite