Tramvaiul 5 circulă din nou în Capitală
De astăzi circulă din nou tramvaiul 5 din Capitală. Sunt peste patru kilometri de şine noi, modernizate, pentru care termenele de execuţie au fost prelungite de mai multe ori. Majoritatea liniilor de tramvai de Capitală sunt degradate şi au nevoie de modernizare.
Bucureştenilor încă nu le vine să creadă că a venit ziua în care tramvaiul corporatiştilor a intrat în sfârşit pe traseu.
Lucrările au început în februarie 2024 şi ar fi trebuit să fie terminate un an mai târziu. Din cauza faptului că Primăria Capitalei nu a plătit la timp constructorul, au avut loc mai multe amânări. Nici acum lucrările nu sunt complet finalizate. Lipsesc copertinele de staţii.
Ciprian Ciucu: Deschidem linia 5 de tramvai. Pe un traseu modificat, este drept, pentru că deja lucrăm la traseul normal liniei 5 și nu poate trece pe acolo. Deci vorbim despre aproximativ 5 km de tramvai. V-am merge de la Ștefan cel Mare până la Pot Băneasa. intervale de 5-7 minute și în weekend de 10-12 minute, cu acest interval va circula tramvaiul pe aici. Este o linie care este foarte cerută, mă bucur că în sfârșit putem da în folosință. A durat mai mult decât ar fi trebuit, dar vreau să vă zic că este foarte, foarte important să reabilităm șinele de tramvai. Vorbim despre 50 de km de șine de tramvai, care nu au mai fost reabilitate în anii 70.
Autoritățile continuă lucrările de modernizare a căii de rulare pe porțiunea Ștefan cel Mare – Sfântu Gheorghe, proiect care urmărește îmbunătățirea infrastructurii și a condițiilor de transport public din zonă.

