Traian Băsescu primește locuință de protocol și indemnizația de fost șef de stat, după decizia CCR
Fostul preşedinte al României Traian Băsescu a solicitat Administraţiei Prezidenţiale plata retroactivă a indemnizației de fost șef de stat și alocarea unei locuințe de protocol. Aceasta după ce decizia CCR care l-a repus în drepturi a fost publicată în Monitorul Oficial, pe 1 august.
Guvernului au precizat că Secretariatul General al Guvernului a comunicat la nivelul Cabinetului purtătorului de cuvânt al Executivului că în aplicarea prevederilor legale, fostul preşedinte al României Traian Băsescu a solicitat RA-APPS atribuirea unei locuinţe în calitate de fost şef de stat.
Curtea Constituţională a României a stabilit la începutul lunii iulie, anul acesta, că legea prin care se anulează drepturi ale persoanelor care au avut calitatea de şef al statului român este neconstituţională.
În 2022, Traian Băsescu a atacat la Curtea Constituţională, prin intermediul instanţei de judecată, modificările aduse Legii 406/2001, prin care i-au fost retrase privilegiile cuvenite foştilor preşedinţi, şi anume vilă de protocol de la RA-APPS şi dispozitiv de protecţie al SPP.
Curtea de Apel Bucureşti a admis o cerere a lui Traian Băsescu şi a dispus sesizarea CCR cu excepţia de neconstituţionalitate privind o sintagmă din Legea 406/2001, care prevede că foştii preşedinţi îşi pierd privilegiile dacă au în justiţie o decizie definitivă că au colaborat cu fosta Securitate comunistă. Hotărârea a fost luată în cadrul unui proces în care Traian Băsescu a solicitat suspendarea deciziei SPP prin care i-a fost retras dispozitivul de protecţie.
Băsescu a pierdut în primă instanţă procesul, însă a obţinut din partea Curţii de Apel Bucureşti sesizarea Curţii Constituţionale.
Având în vedere că judecătorii de la CCR au declarat neconstituţionale modificările aduse Legii 406/2001, Traian Băsescu îşi va recăpăta privilegiile.
În calitate de şef al statului, în perioada 2004 – 2014, Traian Băsescu beneficia de o serie de privilegii: a primit în folosinţă gratuită o vilă de protocol pe strada Gogol din Sectorul 1 al Capitalei, avea indemnizaţie şi dispozitiv de protecţie şi pază de la SPP.

