Traian Băsescu, după Davos: ”La masă” nu pot sta decât cele trei puteri nucleare. România și celelalte țări, ”în meniu”

1 February 2026, 21:38 (actualizat 1 February 2026, 22:59)

Anul acesta, la Davos, premierul canadian a readus în atenție liderilor lumii expresia ”Cine nu e la masă este în meniu”, însă fostul președinte Traian Băsescu nu este de acord cu, practic, o nouă ordine mondială. El a susținut, la TVR Info, că ”la masă” nu sunt decât puterile nucleare, celelalte state fiind, evident, ”în meniu”.

N-aș folosi expresia asta pe care au lansat-o diplomații, pentru că în afară de marile puteri nucleare toți ar fi în meniu. Avem trei mari puteri nucleare, SUA, Rusia și China.

Nu cred că Davosul a fost cel mai rău loc din lume. În primul rând a fost un uriaș pas înapoi al lui Donald Trump”, a spus Traian Băsescu, la TVR Info, duminică seară, în emisiunea ”Culoarele Puterii”.

Urmăriți mai jos emisiunea integral

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite