Tragedia din Pantelimon: autorul accidentului mortal, acasă de sărbători. Familia victimei cere dreptate

18 December 2025, 19:32 (actualizat 18 December 2025, 19:34)

Veste șocantă pentru familia Nefedov, care și-a pierdut copilul în urma accidentului din cartierul Pantelimon, produs în urmă cu un an și jumătate. Adolescentul acuzat că a provocat tragedia, soldată cu moartea unui băiat de 9 ani și mutilarea pe viață a surorii acestuia, în vârstă de 7 ani, a fost plasat în arest la domiciliu.

Decizia Tribunalului București a stârnit revolta familiei, dar și a procurorilor, care au formulat recurs.

Hotărârea judecătorească prin care tânărul care a produs accidentul din Pantelimon își va petrece sărbătorile acasă, în arest la domiciliu, a provocat reacții imediate.

Potrivit deciziei instanței:

„Se înlocuiește măsura arestului preventiv dispusă față de inculpatul Danciu Mario cu măsura arestului la domiciliu, pe o perioadă de 60 de zile, cu începere de la data rămânerii definitive a prezentei încheieri. În baza art. 221 alin. (1) C.proc.pen., se impune inculpatului Danciu Mario obligația de a nu părăsi imobilul situat în București.”

Adolescentul s-a urcat la volan pe 28 iulie anul trecut, deși avea doar 16 ani. A pierdut rapid controlul asupra mașinii, iar accidentul a avut consecințe dramatice: un băiat de 9 ani a murit, iar sora lui, de 7 ani, și-a pierdut un picior.

Tatăl copiilor spune că nu poate înțelege decizia instanței.

„Mi se pare ilogic, absurd să fie lăsat acasă. În al doilea rând, nu cred că va respecta acest regim. Mă întreb dacă domnii judecători vor răspunde dacă nu îl va respecta. Dânșii nu au copii, nu au nepoți? Pentru noi este foarte greu. Din momentul acela, viața noastră a fost terminată, s-a schimbat total.”

Nici avocatul familiei Nefedov nu înțelege decizia Tribunalului București, mai ales în contextul probelor din dosar. „Este surprinzător și revoltător pentru părțile civile, pentru clienții mei, pentru că nu vorbim de o faptă simplă. Vorbim de omor și tentativă de omor. Faptele sunt foarte clare, dosarul este clar conturat de Parchet, martorii audiați au relatat exact realitatea. Mai sunt 6–7 martori de audiat și sper ca acest proces să nu dureze mai mult de trei luni.”

Decizia magistraților vine în contextul scandalului generat de dezvăluirile recente din documentarul realizat de jurnaliștii Recorder, care scot în evidență durata excesivă a proceselor și problemele administrative din sistemul de justiție.

„Sunt câteva săli de judecată, în funcție de instanță, de cât e de mare instanța. Nu poți să ai o sală de judecată tot timpul la dispoziția ta. Asta e un ideal. Nu suntem ca în Spania, unde e o sală de judecată la doi judecători, spune judecătorul Ciprian Tiță, președintele NextJudex

Pentru părinții celor doi copii, explicațiile administrative contează prea puțin. Ei cer dreptate și o judecată corectă.

„Dosarul a fost terminat acum un an, în decembrie, și de atunci tot stă la domnii judecători, care dau termene la 3–4–5 luni. Să nu avansezi într-un asemenea proces și, pe deasupra, să îl mai pui în libertate, în arest la domiciliu, să se poată uita la televizor, să mănânce, să râdă, să se distreze cu familia, în timp ce copilul meu e în mormânt, mi se pare strigător la cer, spune Ștefan Nefedov, tatăl victimelor

Parchetul Capitalei, prin procurorii de caz, a formulat recurs împotriva deciziei Tribunalului București și solicită ca autorul accidentului să rămână în continuare în arest, într-un centru de detenție.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite